Londyn
Paryż
Rzym
Nowy Jork
Moskwa
Poprzedni
Następny

Top 10 – Atrakcji dla dzieci w Londynie

1.National Museum of Childhood

Adres: Cambridge Heath Rd, London E2 9PA
Godziny otwarcia: Codziennie 10:00 – 17:45, w piątki 10:00 – 22:00
Data powstania: 1872 r.
Ceny: DARMOWE WEJŚCIE
Co zawiera atrakcja: Przedmioty codziennego użytku, zabawki, gry i wszystko związane z dzieciństwem – od czasów historycznych do dnia współczesnego.
Link do strony: https://www.vam.ac.uk/info/young

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:V%26A_Museum_of_Childhood.jpg

National Museum of Childhood – czyli Narodowe Muzeum Dzieciństwa, jest oddziałem Muzeum Wiktorii i Alberta poświęconego sztuce i rzemiosłu artystycznemu, jednak ten wyjątkowy oddział gromadzi eksponaty związane z dzieciństwem i dorastaniem. Wśród zbiorów oprócz licznych zabawek, którymi bawili się nasi pradziadkowie, możemy znaleźć gry planszowe, ubranka dla dzieci czy zdjęcia ukazujące dzieciństwo w różnych epokach.

Zlokalizowane w East End w Londynie muzeum, rocznie odwiedza ponad 400tys. osób w każdym wieku. Najstarsze zabawki i przedmioty używane przez dzieci mają ponad 500 lat i pochodzą z XIV w., ale kolekcja obejmuje również czasy współczesne, dlatego można tu znaleźć współczesne konsole do gier czy gry komputerowe, a specjalnie dla najmłodszych stworzono specjalne wystawy multimedialne i interaktywne warsztaty, gdzie poprzez zabawę i projektowanie własnych zabawek, można poznać „historię dzieciństwa”.

Do najciekawszych eksponatów można zaliczyć największą w kraju kolekcję lalek w tym należącą do Królowej Anny, zabawki z lat 20-tych XX w. aktywowane głosem, największy dom dla lalek z 19 pokojami i elektrycznością czy unikatową kolekcję komiksów.

2.Muzeum figur woskowych Madame Tussaud’s

Adres: Marylebone Rd, Marylebone, London NW1 5LR
Godziny otwarcia: codziennie 10:00 – 15:00
Data powstania: 1835 r.
Ceny: 24£ – 90£
Co zawiera atrakcja: kolekcja figur woskowych, przedstawiająca wybitne osobistości historyczne i żyjące współcześnie, aktorów, piosenkarzy, sportowców, polityków itd.
Link do strony: https://www.madametussauds.com/london/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Beatles_wax_dummies.jpg

Najsłynniejszy na świecie muzeum figur woskowych z wyjątkowo realistycznymi eksponatami, przyciąga rocznie miliony zwiedzających. Funkcjonujące od XIX w. skromne muzeum jest obecnie jedną z najchętniej odwiedzanych londyńskich atrakcji. Wśród eksponatów znajdują się idealnie odwzorowane figury słynnych osób historycznych, ludzi ze świata polityki, sportowców, celebrytów, piosenkarzy, aktorów a nawet postaci fikcyjnych – bohaterów kasowych filmów.

Wybierając się do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s, można znaleźć swojego ulubionego idola, wykonawcę, gwiazdę sportu czy nawet królową Elżbietę II i zwyczajnie zrobić sobie z nimi zdjęcie. Na terenie galerii praktycznie w każdym miejscu można robić selfie z gwiazdą i fotografować eksponaty. Wśród najbardziej obleganych figur, można wymienić Papieża Jana Pawła II, Terminatora, bohaterów „Gwiezdnych Wojen” i filmu „Star Trek” czy Benny Hill’a, Marilyn Monroe i Angelinę Joli.

Młodsi zwiedzający najwięcej czasu spędzają przy wystawach filmowych takich jak King Kong „Wyspa czaszki” czy zupełny hit jakim jest cała wystawa poświęcona uniwersum Marvela z Hulkiem naturalnych rozmiarów.

3.Muzeum Sherlocka Holmesa

Adres: 221b Baker St, Marylebone, London NW1 6XE
Godziny otwarcia: Codziennie 9:30 – 18:00
Data powstania: 1990 r.
Ceny: od 11£ do 16£
Co zawiera atrakcja: Muzeum poświęcone w całości postaci Sherlocka Holmesa – legendarnego detektywa, bohatera książek Sir Arthura Conan Doyle’a.
Link do strony: https://www.sherlock-holmes.co.uk/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:221B_Baker_Street,London-_Sherlock_Holmes_Museum.jpg

Prawdopodobnie jedyne, a z pewnością najsłynniejsze muzeum poświęcone postaci fikcyjnej – Muzeum Sherlocka Holmesa mieści się w Londynie oczywiście przy ulicy 221b Baker Street. Nazwa ulicy, dla tego konkretnego miejsca została stworzona w momencie uruchomienia muzeum, do tej pory taki adres nie istniał, ale specjalnie na potrzeby muzeum, nadano budynkowi oficjalny adres pocztowy pod jakim mieszkał bohater książek Arthura Conana Doyle’a, najsłynniejszy detektyw-konsultant Sherlock Holmes.

Muzeum zlokalizowano w zabytkowej kamienicy z 1815 r. odpowiadającej opisom mieszkania zajmowanego przez detektywa, a cały wystrój, meble, rozmieszczenie pokoi i każda kondygnacja muzeum zostały doskonale dobrane do epoki opisywanej przez autora, na budynku umieszczono oficjalną tablicę, którą w Wielkiej Brytanii umieszcza się na budynkach, w których mieszkały słynne osobistości.

W samym wejściu gości wita wesoły policjant – charakterystyczny londyński „Bobby”, a przewodnicy i wyjątkowy charakter muzeum, przenoszą zwiedzających w czasy wiktoriańskie, z gazowymi lampami, przedmiotami codziennego użytku i mnóstwem gadżetów związanych z postacią Sherlocka Holmesa.

4.London Eye

Adres: Lambeth, Londyn SE1 7PB
Godziny otwarcia: Codziennie 11:00 – 18:00
Data powstania: 1999 r.
Ceny: od 32,50£ do 90£
Co zawiera atrakcja: Galeria widokowa w formie ogromnego „diabelskiego młyna”.
Link do strony: https://www.londoneye.com/

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/london-eye-londyn-miasto-anglia-351203/

Najsłynniejszy londyński „diabelski młyn”, zwany również Kołem Milenijnym i Londyńskim Okiem, to konstrukcja, która powstała jako upamiętnienie rozpoczęcia się nowego tysiąclecia w 1999 r. Projekt takiego specyficznego koła obserwacyjnego powstał wiele lat wcześniej, jednak uznano, że doskonałym pomysłem uruchomienia konstrukcji dla zwiedzających będzie sylwester 1999/2000.

Londyńskie Oko zlokalizowano na południowym biegu Tamizy pomiędzy mostami Hungerford i Westminsterskim, oddając zwiedzającym do użytku „diabelski młyn” o wysokości 135m. Projekt wzorował się na kole rowerowym, dlatego z daleka faktycznie wygląda jakby gondole obserwacyjne były połączone szprychami.

Pasażerowie wchodzą do specjalnie zaprojektowanych, klimatyzowanych kapsuł z owalnymi siedzeniami i systemami nagłośnienia, podróż Londyńskim Okiem trwa 30 minut i dokładnie w połowie czasu, pasażerowie znajdują się w najwyższym punkcie, podziwiając wspaniała panoramę Londynu. Koło porusza się z prędkością około 30cm/s, więc kolejni zwiedzający wsiadają i wysiadają z gondoli bez konieczności unieruchamiania całej konstrukcji. Rocznie wybiera tą atrakcję 3,5mln turystów.

5.SEA LIFE London Aquarium

Adres: County Hall, Westminster Bridge Rd, Lambeth, London SE1 7PB
Godziny otwarcia: Codziennie 10:00 – 17:00
Data powstania: 1997 r.
Ceny: 28£ – 60£
Co zawiera atrakcja: Rozbudowane akwanarium, umożliwiające obserwację różnorodnych gatunków zwierząt i flory morskiej i słodkowodnej w środowisku naturalnym.
Link do strony: https://www.visitsealife.com/london/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:London_Aquarium.001_-_London.JPG

Jedno z największych akwanarium, umożliwiającym obserwację ponad 500 gatunków i podwodne życie zwierząt „na żywo”. Całe Aquanarium podzielone jest na 14 różnorodnych sekcji i dwie główne wystawy poświęcone podwodnemu życiu wód Atlantyku i Pacyfiku, a przechodząc podziemnym, oszklonym przejściem pomiędzy dwoma ogromnymi zbiornikami o pojemności ponad 2mln litrów, można obserwować pływające nad głową przeróżne gatunki zwierząt.

W Aquanarium zgromadzono zarówno gatunki morskie znane z oceanów jak i te żyjące w akwenach słodkowodnych, dzieląc je na kategorie występowania i reprezentowane gatunki. Można tu podziwiać meduzy większe od człowieka i nieprzekraczające wielkości łebka szpilki, żarłoczne piranie, płaszczki, koniki morskie, ośmiornice, mureny, pingwiny i oczywiście budzące największe zainteresowanie rekiny oraz ryby-roboty zachowujące się jak żywe organizmy.

Dzięki doskonałemu odwzorowaniu naturalnych warunków życia fauny i flory, zwiedzający mogą podziwiać bogactwo rafy koralowej, morskie nadbrzeża, rzeki, jeziora czy nawet okolice jaskiniowych zbiorników wodnych. Londyńskie Akwarium z największą w Europie kolekcją wodnych organizmów odwiedza rocznie ponad milion osób.

6.Sklep Lego

Adres: Leicester Square, 3 Swiss Ct, London W1D 6AP
Godziny otwarcia: Codziennie 10:00 – 22:00, niedziele 10:00 – 18:00
Data powstania: 2016 r.
Ceny: Wstęp darmowy, zestawy klocków średnio od £9
Co zawiera atrakcja: sklep z największą kolekcją zestawów słynnych klocków LEGO, możliwość kupna najciekawszych modeli i interaktywnej zabawy na terenie sklepu
Link do strony: https://www.lego.com/en-gb/stores/store/london-leicester-square

Źródło: https://www.lego.com/en-gb/

Duńskie klocki od 1932 r. bawią dzieci i dorosłych na całym świecie, największy w historii sklep z klockami LEGO, bo o nich mowa, można znaleźć w Londynie przy Leicester Square. Główną działalnością sklepu jest oczywiście sprzedaż słynnych klocków, ale sklep jest również swojego rodzaju galerią, w której prezentowane są konstrukcje słynnych obiektów, budowli, pojazdów i konstrukcji znanych z ekranów kinowych i podróży.

Można tu obejrzeć „klockowego” Big Bena, londyńskie metro, wagon zbudowany z 600tys. klocków w skali 1:1, kultową czerwoną budkę telefoniczną, Rodzinę Królewską w postaci ludzików LEGO czy naturalnych rozmiarów posąg Williama Szekspira. Jako największy na świecie sklep firmowy LEGO, lokacja obejmuje ponad 900m2 i na jej terenie można znaleźć praktycznie wszystkie zestawy produkowane przez firmę.

Najmłodsi klienci, ale również wielu dorosłych, pierwsze kroki w sklepie kieruje od razu na II piętro, gdzie można pobawić się klockami, budując własne konstrukcje i tworzyć magiczne zestawy świata LEGO. Jedną z popularniejszych atrakcji w sklepie, jest możliwość zamówienia mozaiki, wykonanej z klocków na podstawie dostarczonego zdjęcia.

7.M&M’s World

Adres: Leicester Square, 1 Swiss Ct, London W1D 6AP
Godziny otwarcia: Codziennie 10:00 – 21:00, niedziele 12:00 – 18:00
Data powstania: 2011 r.
Ceny: 2£ za 100g cukierków M&M’s
Co zawiera atrakcja: Największy w Wielkiej Brytanii stacjonarny sklep słynnych cukierków M&M’s. w sklepie można kupić słodkie drażetki oraz gadżety związane z produktem.
Link do strony: https://www.mms.com/en-us/mms-store-london

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:M%26M_World_Beatles_(13414121425).jpg

Kolorowe drażetki M&M’s, czyli „orzeszek w słodkim nadzieniu”, podbiły serca nie tylko najmłodszych łasuchów, w Londynie przy Leicester Square można odwiedzić jedyny w Europie i czwarty na świecie, firmowy sklep tych słynnych cukierków.

W londyńskim sklepie można kupić kultowe cukierki w niemal wszystkich dostępnych kolorach i odcieniach, a sporą atrakcją są ściany zbudowane z drażetek, mieniące się setką barw. Amatorzy orzeszków w czekoladzie, mają możliwość wybrania własnego koloru słodkości korzystając ze specjalnego „czytnika kolorów”, a nawet zamówić spersonalizowaną słodką pamiątkę z własną podobizną. Czteropiętrowy sklep zajmuje powierzchnię ponad 3tys. m2, tworząc prawdziwy raj dla amatorów słodyczy.

W sklepie oprócz słynnych M&M’sów, można nabyć niezliczone gadżety związane z drażetkami: figurki, kubki, koszulki, torby i inne przedmioty z logiem firmy i uśmiechniętymi cukierkami. To chyba najsłodsza atrakcja na Wyspach, która funduje również wiele interaktywnej zabawy, można tam zaprojektować własne logo na słodyczach, lub sprawdzić jakiego koloru M&M’sem jesteś i jaki kolor najbardziej do Ciebie pasuje.

8.ZSL London Zoo

Adres: Regent’s Park, London, England NW1 4RY
Godziny otwarcia: Codziennie 10:00 – 18:00
Data powstania: 1828 r.
Ceny: 21£ – 30£
Co zawiera atrakcja: Różnorodne gatunki zwierząt z całego świata, dla których stworzono warunki jak najbardziej zbliżone do środowiska naturalnego, w ZOO zgromadzono ponad 650 gatunków.
Link do strony: https://www.zsl.org/zsl-london-zoo

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ZSL_London_-_Sumatran_tiger_13.jpg

ZSL London Zoo funkcjonuje już od 1828r. i jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie, zaraz po ogrodzie paryskim i wiedeńskim. Doskonała lokalizacja, w okolicy Regent’s Park, pozwoliła stworzyć potężny obiekt, zajmujący ponad 15ha, na którym zgromadzono ponad 650 różnorodnych gatunków zwierząt, tworząc dla nich odpowiedni mikroklimat i warunki odpowiadające ich środowisku naturalnemu.

Dużą atrakcyjność londyńskie Zoo zawdzięcza wielu egzotycznym gatunkom, z których aż 112 znajduje się w tzw. „Czerwonej Księdze” obejmującej gatunki zagrożone wyginięciem. ZSL London ZOO cały czas jest rozbudowywane i pozyskuje nowe zwierzęta, w 2016r. oddano do użytku nowy wybieg dla lwów azjatyckich, które stały się jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji.

Londyński ogród zoologiczny, podzielono na strefy odwzorowujące naturalne środowisko występowania prezentowanych gatunków. Zwiedzający mogą podziwiać zwierzęta lasów deszczowych z tropikalnymi przedstawicielami gatunków, żyjące na wolności małpy w strefie Meet The Monkay, skupiska pingwinów żyjących na lądzie i w środowisku wodnym, goryle, wielbłądy, tygrysy czy ulubione miejsce dla dzieci z wiejską zagrodą gdzie można karmić kozy, świnki i cielaczki.

9.Stadiony piłkarskie

Adres: Wembley – London HA9 0WS, Emirates Stadium – Hornsey Rd, London, London Stadium – London E20 2ST
Godziny otwarcia: –
Data powstania: –
Ceny: Zwiedzanie stadionów poza rozgrywkami, to koszt około 10£
Co zawiera atrakcja: Najsłynniejsze obiekty sportowe, gdzie rozgrywane są mecze piłkarskie najwyższej rangi, sklepy z pamiątkami londyńskich klubów
Link do strony: https://www.wembleystadium.com/, https://www.arsenal.com/the-club/emirates-stadium, https://www.london-stadium.com/

Każdy fan piłki nożnej wie, że Anglia uważana jest kolebkę tego sportu. Prawdziwy kibic odwiedzający stolicę Wielkiej Brytanii i planujący zwiedzenie wszystkich stadionów, musiałby spędzić tu cały miesiąc, w samym Londynie znajdzie 25 takich obiektów.

Najchętniej odwiedzane przez turystów i fanów zmagań piłkarskich, są oczywiście największe stadiony, na których oglądać można występy reprezentacji oraz obiekty gdzie rozgrywane są mecze najsłynniejszej ligi piłkarskiej – Premier League. Jedną z ikon piłkarskiego świata jest oczywiście stadion Wembley, drugi co do wielkości w Europie i gospodarz wszystkich występów reprezentacji Anglii, koncertów rockowych i dużych imprez rozrywkowych.

Prawdziwe tłumy zwiedzających można też spotkać na stadionie Emirates Stadium – siedzibę słynnego Arsenalu, zapełnianego niemal po brzegi podczas każdego spotkania, a zdobycie biletów na najważniejsze mecze graniczy z cudem. Dużą popularnością cieszy się też stadion Olympic Stadium wybudowany specjalnie na igrzyska w 2012r. oraz stadion zespołu Chelsea – Stamford Bridge. Większość londyńskich stadionów prowadzi przy obiektach sprzedaż koszulek, szalików i gadżetów klubowych, które można zakupić podczas zwiedzania obiektu.

10.Harry Potter i Peron 9 i 3/4 na King’s Cross

Adres: London King’s Cross, Pancras Rd, Kings Cross, London N1 9AP
Godziny otwarcia: całą dobę
Data powstania: 1997 r.
Ceny: bezpłatnie
Co zawiera atrakcja: Miejsce związane z popularną serią przygód młodego czarodzieja Harrego Pottera, magiczne przejście na peron dla czarodziejów
Link do strony: https://harrypottershop.co.uk/pages/platform934

Źródło: https://sworld.co.uk/2/273651/photoalbum/harry-potter-i-peron-9-3-4-kings-cross-station

Londyńska stacja kolejowa Kings Cross, nie wyróżniałaby się niczym szczególnym, gdyby nie fakt, że można tu znaleźć tajemniczy peron 9 i ¾. Każdy fan przygód Harrego Pottera i twórczości J.K. Rowling doskonale kojarzy tą lokalizację. To właśnie z tego peronu młodzi czarodzieje dostawali się w magiczny sposób do części stacji kolejowej nieprzeznaczonej dla Mugoli, wystarczyło tylko przeniknąć przez ścianę.

Specjalnie dla fanów Harrego stworzono na stacji tabliczkę z fikcyjnym nr peronu, a na dodatek ze ściany do połowy wystaje wózek, który utknął podczas przenikania przez ścianę.

W pobliżu tej słynnej już lokalizacji można znaleźć sklep o tej samej nazwie, który specjalizuje się w sprzedaży gadżetów związanych ze światem czarodziei oraz bohaterami książek i filmów o Harrym Poterze, fani serii mogą tu nabyć czarodziejskie różdżki, stroje wyjściowe Gryffindoru i innych domów Hogwartu, gry planszowe, zestawy do quidditch’a i praktycznie wszystko co jest związane z serią przygód młodego czarodzieja. Wystarczy odwiedzić londyńską stację kolejową King’s Kross i przenieść się na chwilę w magiczny świat Harrego Pottera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry