Londyn
Paryż
Rzym
Nowy Jork
Moskwa
Poprzedni
Następny

Top 10 – Darmowe muzea w Londynie

1.National Gallery

Godziny otwarcia: 10:00-18:00, piątki 10:00-21:00
Data powstania: 1824 r.
Kolekcja zawiera: obrazy malarzy z całego świata namalowane w okresie od XII do XX wieku.
Link do strony: https://www.nationalgallery.org.uk/

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/national-gallery-londyn-383058

Najsłynniejsze muzeum państwowe w Londynie – National Gallery, uważane jest za jedną z największych galerii sztuki na świecie, w której zgromadzono najsłynniejsze dzieła malarstwa europejskiego od XIII do początku XX wieku. Zlokalizowana w samym sercu Londynu przy Trafalgar Square, Galeria Narodowa, odwiedzana jest corocznie przez 6mln osób, które mogą podziwiać ponad 3tys. zgromadzonych w muzeum obrazów.

Wstęp do National Gallery jest darmowy, dlatego cieszy się takim zainteresowaniem wśród turystów odwiedzających Londyn. W zabytkowym budynku muzeum, prezentowane są kolekcje podzielone tematycznie na epoki malarskie, czas powstania i wystawy poświęcone konkretnym twórcą, a to właśnie najsłynniejsze dzieła przyciągają do Galerii entuzjastów sztuki.

Wśród najchętniej podziwianych dzieł znajdują się obrazy: Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rubensa, Vincenta Van Gogha, Claude’a Moneta, Michała Anioła, Rafaela Santi, Canaletto, Sandro Botticellego czy Tycjana i Caravaggio. Większość odwiedzających przeznacza na zwiedzanie National Gallery około godziny, zatrzymując się na dłużej przy „Słonecznikach” Van Gogha i Autoportrecie Rembrandta, jednak najwytrawniejsi miłośnicy sztuki wracają do muzeum przez kilka dni z rzędu, żeby zapoznać się ze wszystkimi dziełami tej ogromnej kolekcji.

2. British Museum

Godziny otwarcia: 10:00–17:30, piątki 10:00-20.30
Data powstania: 07-VI-1753 r.
Kolekcja zawiera: zbiory dokumentują 200tys. lat historii i kultury ludzkości, od jej początków po czasy współczesne.
Link do strony: https://www.britishmuseum.org/

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/british-museum-londyn-historia-114400/

British Museum, to największe muzeum Wielkiej Brytanii i jednocześnie jedno z największych na świecie, dokumentujące historię człowieka i jego kulturę od prehistorii po czasy współczesne. Brytyjskie Muzeum powstało z inicjatywy Hansa Sloane’a, który chciał zabezpieczyć swoją kolekcję, która już wtedy obejmowała ponad 70tys. eksponatów, parlament brytyjski wykupił zbiory i uruchomił muzeum dla szerszej publiczności już w 1753r. Obecnie nieustannie powiększające się zbiory British Museum przekraczają 13mln eksponatów, dlatego lepiej zaplanować dłuższy pobyt w tym unikatowym miejscu.

Najsłynniejsze zbiory muzealne obejmują eksponaty starożytnego Egiptu i Sudanu, antyczną Grecję i Rzym oraz Wielką Brytanię i starożytną Europę. Przechodząc przez poziomy budynku i kolejne sale muzealne, można przenieść się do świata starożytnego, Azji, Afryki, Bizancjum czy Bliskiego Wschodu, w budynku zgromadzono numizmaty, rzeźbę, starodruki, elementy antycznych budowli, sarkofagi i prawdziwe skarby materialne.

Do najsłynniejszych eksponatów British Museum nalezą Marmury Elgina pochodzące z Partenonu, egipskie mumie, wyposażenie grobowców królewskich z Ur, Kamień z Rosetty, rzeźba asyryjska czy antyczne kolekcje z Chin i Indii.

3. Natural History Museum

Godziny otwarcia: pon-ndz 10:00 do 17:50
Data powstania: 1881 r.
Kolekcja zawiera: zbiory poświęcone ewolucji człowieka i funkcjonowaniu naszej planety, poświęcone działom nauk zoologicznych, paleontologii, botanice, entomologii i mineralogii.
Link do strony: https://www.nhm.ac.uk/

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/muzeum-historii-naturalnej-londyn-2203648/

Londyńskie Muzeum Historii Naturalnej należy do najbardziej znanych obiektów muzealnych na świecie, a jego zbiory liczone są w milionach eksponatów i obecnie przekraczają 70mln, nawet całodniowe zwiedzanie obiektu może okazać się zbyt krótkie.

Natural History Museum, stara się przybliżyć zwiedzającym zasady funkcjonowania Ziemi jej historię i ewolucję, dzieląc eksponaty na główne „departamenty”: paleontologię, zoologię, entomologię, botanikę i mineraologię. Ponieważ wiele eksponatów jest interaktywnych, można przeprowadzać różne symulacje, dotykać przedmiotów a czasami nawet próbować – muzeum to szczególnie przypadło do gustu najmłodszym zwiedzającym.

Wśród najchętniej odwiedzanych atrakcji można wymienić kolekcję poświęconą dinozaurom z ruchomym Dino-robotem, symulację trzęsienia ziemi, zwiedzanie jądra planety czy makiety wulkanów dokonujące erupcji. Dużą uwagę zwiedzających przyciągają również bogate kolekcje zwierząt, szkielety wymarłych już ssaków i gadów oraz stadia ich ewolucji, kamienie szlachetne, eksponaty pochodzące z Księżyca czy pył kosmiczny i miliony zabytków archeologicznych.

4. Victoria & Albert Museum

Godziny otwarcia: pon-czw, sob-ndz 10:00-17:45, piątki 10:00-22:00
Data powstania: 1852 r.
Kolekcja zawiera: muzeum poświęcone sztuce wzornictwa i dekoracji na przestrzeni 5tys. lat od starożytności po czasy współczesne.
Link do strony: https://www.vam.ac.uk/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Victoria_%26_Albert_Museum_Entrance,London,_UK-_Diliff.jpg

Największe na świecie muzeum poświęcone sztuce dekoracyjnej, scenicznej oraz wszelkiego rodzaju sztukaterii z bogatą kolekcją eksponatów rzemiosła artystycznego – Victoria & Albert Museum w Londynie, zawdzięcza swoja nazwę parze królewskiej, która w 1899r. wmurowała kamień węgielny inicjujący budowę obecnego gmachu muzeum.

Zbiory muzealne obejmują 5tys. lat sztuki zdobniczej, dlatego w V&A Museum można podziwiać najwspanialsze dzieła zdobników, rzemieślników i artystów od antyku po czasy współczesne. Muzeum zgromadziło kolekcję blisko 5mln eksponatów, wśród których znaleźć można między innymi rzeźby, zdobione balustrady, malarstwo, grafikę, biżuterię, ceramikę czy ubiory, rozmieszczone w 145 różnorodnych galeriach, w działach poświęconych sztuce Europy, Ameryki Północnej, Azji i Afryki Północnej.

Wśród najcenniejszych eksponatów i budzących największe zainteresowanie zwiedzających są oczywiście wspaniałe wyroby jubilerskie, chińska porcelana, galeria poświęcona rodzinie Tudorów, moda i stroje sceniczne, brytyjskie akwarele i miniatury oraz kolekcja włoskiej rzeźby doby renesansu i baroku.

5. Science Museum

Godziny otwarcia: pon-ndz 10:00 – 18:00
Data powstania: 1857 r.
Kolekcja zawiera: Muzeum poświęcone rozwojowi techniki i nauki, kolekcje tematyczne obejmują zagadnienia związane odkryciami naukowymi i rozwojem technologii od czasów historycznych po eksplorację kosmosu.
Link do strony: https://www.sciencemuseum.org.uk

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Science_Museum,Exhibition_Road(cropped).jpg

Bezpośrednią przyczyna powołania do życia londyńskiego Science Museum, był niespodziewany sukces Wystawy Światowej z 1851r., dlatego postanowiono stworzyć stałą wystawę przybliżającą zwiedzającym zdobycze brytyjskiej nauki i rozwoju techniki.

Muzeum Nauki zajmuje kilka pięter, podzielonych na osobne działy, dlatego lepiej zarezerwować sobie więcej czasu na zwiedzanie. W głównym holu można znaleźć wystawy poświęcone energetyce, wynalazki Jamesa Watta, pierwowzór kalkulatora z 1820r., model DNA, zegar atomowy i historię podboju kosmosu z kamieniem księżycowym i skafandrami astronautów. Najmłodsi, najchętniej zwiedzają muzealną piwnicę, gdzie poznają naukę podczas zabaw, gier interaktywnych i symulacji doświadczeń.

Wśród zgromadzonych tu 300tys. eksponatów znajdziemy działy poświęcone między innymi urządzeniom domowym, medycynie i weterynarii, zegarom, historii nauki w Londynie na przestrzeni XVI-XIXw., maszynom parowym i latającym czy wizjom futurystycznej przyszłości. To jedyne w Londynie muzeum gdzie można zobaczyć naturalnych rozmiarów pociąg, samolot czy rakietę i zapoznać się ze zdobyczami światowej nauki.

6. Tate Modern

Godziny otwarcia: pon-ndz 10:00-18:00
Data powstania: 2000 r.
Kolekcja zawiera: galeria poświęcona brytyjskiej i światowej sztuce współczesnej i nowoczesnej.
Link do strony: https://www.tate.org.uk/visit/tate-modern

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tate_Modern_-_Bankside_Power_Station.jpg

Tate Modern – jedna z najsłynniejszych galerii sztuki współczesnej o zasięgu międzynarodowym, mimo iż oficjalną inaugurację miało w 2000r., to historia związana jest z powstałą w 1897r. Galerią Narodową Sztuki Brytyjskiej, a sama „marka” Tate – gromadząca sztukę współczesną i nowoczesną obejmuje jeszcze 3 inne galerie: Tate Liverpool, Tate St Ives w Kornwalii i londyńskie Tate Britan.

Współcześnie, brytyjskie muzeum narodowe Tate Modern razem z nowojorskim Museum of Modern Art., uważane są za najciekawsze tego typu muzea na świecie. Szybko rozbudowywana kolekcja wymagała kilkukrotnej rozbudowy gmach muzealnego i obecnie zajmuje kilka kondygnacji podzielonych na wystawy tematyczne. Na kolejnych piętrach można znaleźć duże wystawy stałe, sztukę nowoczesną i wystawy czasowe, jednak największą uwagę zwiedzających przyciąga tzw. Hala Turbin o wysokości kilkupiętrowego budynku, gdzie prezentowane są prace współczesnych artystów, powstające specjalnie na zamówienie Tate Modern, w 2009r., swoje prace wystawia tam polski artysta Mirosław Bałka.

Wśród najcenniejszych zbiorów muzeum, znajdują się dzieła tak uznanych artystów jak Claude Monet, Pablo Picasso czy Andy Warhol.

7. Museum of London

Godziny otwarcia: pon-ndz 10:00 – 17:00
Data powstania: 1976 r.
Kolekcja zawiera: Muzeum przedstawia rozwój i historię Londynu od czasów prehistorycznych po dzień dzisiejszy.
Link do strony: https://www.museumoflondon.org.uk/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Museum_of_London_Building_in_2019.jpg

Museum of London uważane jest za największe na świecie muzeum miejskie i w całości poświęcone jest historii brytyjskiej stolicy od czasów najdawniejszych po współczesność.

Muzeum zostało podzielone na etapy historyczne, ukazujące zwiedzającym między innymi pierwsze osadnictwo na terenach dzisiejszej metropolii, Londyn w okresie Cesarstwa Rzymskiego czy czasy „wiktoriańskie”.

Wśród zebranych eksponatów można znaleźć artefakty archeologiczne, starodruki, odrestaurowane przedmioty codziennego użytku z minionych epok, powozy konne czy fragmenty rzymskiego muru.

Wśród budzących największe zainteresowanie eksponatów można wymienić paleolityczne artefakty archeologiczne, drewnianą celę dla dłużników, bogato zdobiony powóz Lorda Burmistrza z XVIIIw., sklepową windę towarową z minionej epoki, wystawę poświęconą I i II wojnie światowej, galeria życia codziennego lat 50-tych, makiety ukazujące rozwój miasta od czasów osadniczych, stroje średniowiecznej arystokracji, znaleziska ze świątyni Mitry, broń wikingów czy rekonstrukcja wiktoriańskich ogrodów.

8. Photographers’ Gallery

Godziny otwarcia: pon-śr, sob 10:00–18:00; czw, pt 10:00–20:00; niedziele 11:00–18:00
Data powstania: 1971 r.
Kolekcja zawiera: Publiczna galeria poświęcona w całości fotografii i fotografom, prezentowane są tu prace uznanych twórców i początkujących artystów.
Link do strony: https://thephotographersgallery.org.uk/

Źródło: https://www.facebook.com/ThePhotographersGalleryLDN/photos/5446841885328830

Londyńska Galeria Fotografów, jest pierwszą w Wielkiej Brytanii galerią, poświęconą w całości sztuce fotografii, twórcom, artystom i miejscem wystawienniczym gdzie prezentowane są prace uznanych na całym świecie fotografów jak i debiutanckie dzieła sztuki fotografii.

Specyficzne muzeum, jakim jest Photograpers’ Gallery, to doskonała propozycja zarówno dla znawców tematu jak i amatorów dopiero odkrywających magiczny świat fotografii, a dzięki organizowanym w galerii warsztatom i kursom, można również lepiej zrozumieć każdy format związany z fotografiką. Wspaniałe wystawy trwałe i czasowe eksponują setki tysięcy doskonałych zdjęć, ostatnio dużym zainteresowaniem odbiorców cieszyła się wystawa prac Dany Lixenberg, której cykle fotograficzne wystawiane są od niemal dwóch dekad w największych galeriach na całym świecie.

Oprócz wspaniałych prac udostępnianych zwiedzającym, galeria prowadzi również działalność edukacyjną w kierunku sztuki fotografii, a bardziej zaznajomieni z tematem, mogą odwiedzić sklep Photographers’ Gallery, gdzie można zaopatrzyć się w profesjonalne akcesoria i sprzęt wykorzystywany przez mistrzów fotografii.

9. National Maritime Museum

Godziny otwarcia: pon-ndz 10:00–17:00
Data powstania: 1934 r.
Kolekcja zawiera: zbiory manierystyczne związane z historią brytyjskiej marynarki.
Link do strony: https://www.rmg.co.uk/national-maritime-museum

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:EH1211481_National_Maritime_Museum_10.JPG

National Maritime Museum to największe i najważniejsze narodowe muzeum morskie w Wielkiej Brytanii i jednocześnie jedno z największych na świecie muzeów o tematyce morskiej. Zlokalizowane w londyńskiej gminie Greenwich muzeum, w całości poświęcone jest obecności Zjednoczonego Królestwa na morzach i historii brytyjskiej marynarki, dysponuje zbiorem ponad 2mln eksponatów.

Sam zabytkowy budynek muzeum wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a teren który zajmuje związany jest z historią marynarki i stanowił ważny punkt łączący przez Tamizę londyńskie doki. Ponad 750tys. osób odwiedza rocznie to wyjątkowe muzeum, podziwiając historyczne mapy, pamiątki związane z najważniejszymi bitwami morskimi w historii Anglii, sztukę marynistyczną, makiety słynnych statków i inne spośród 2mln dostępnych w muzeum eksponatów.

Wystawy muzealne podzielone są na działy związane z okresem historycznym lub słynnymi postaciami marynarki takimi jak kapitan James Cook, badacz Antarktydy Robert Scott czy admirał Horatio Nelson. W głównym holu dużą atrakcją jest Wielka Mapa – chodząc po niej można poznawać historię podbojów, odkryć najsłynniejszych wypraw morskich. W muzeum zorganizowano również specjalne wystawy dla dzieci, gdzie mogą sterować statkiem, strzelać z armaty i walczyć z piratami.

10. National Portrait Gallery

Godziny otwarcia: 10:00–18:00, piątki 10:00–21:00
Data powstania: 1856 r.
Kolekcja zawiera: Głównym celem galerii jest gromadzenie portretów słynnych Brytyjczyków w każdej formie artystycznej.
Link do strony: https://www.npg.org.uk

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:London_NPG.JPG

Największa na świecie galeria portretów – National Portrait Gallery w Londynie, może pochwalić się kolekcją ponad 250tys. eksponatów. Zgromadzone w muzeum portrety to zarówno słynne dzieła malarskie, grafika, rzeźba, karykatura, rysunek i zdjęcia uwieczniające słynnych Brytyjczyków, od XVw. do współczesności. Różnorodność form artystycznych, które miały portretować wybitną dla historii Wielkiej Brytanii postać, przyciąga każdego dnia wielu zwiedzających.

Wszystkie zgromadzone w National Portrait Gallery portrety są skatalogowane, a pod katalogowym nr1 można podziwiać pochodzący z 1610 r. „Portret z Chandos”, który według wielu badaczy jest portretem przedstawiającym słynnego Williama Shakespeare’a.

Dużą popularnością wśród zwiedzających galerię cieszą się portrety rodu Tudorów i okresu „elżbietańskiego” powstałe w latach 1485-1603, portrety epoki wiktoriańskiej, rysunek słynnej pisarki Jane Austen, zdjęcie z młodzieńczych lat Winstona Churchilla, portrety królowej Elżbiety II wykonane przez Andy Warhola, portrety tragicznie zmarłej księżnej Diany autorstwa Bryana Organ oraz najnowsze dzieła uwieczniające księżną Kate.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry