Londyn
Paryż
Rzym
Nowy Jork
Moskwa
Poprzedni
Następny

Top 10 – darmowe muzea w Paryżu

1.Musée Carnavalet

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00, poniedziałek – nieczynne
Data powstania: 1880 r.
Kolekcja zawiera: przedmioty z okresu rewolucji francuskiej; obrazy, rzeźby i inne przedmioty pochodzące z okresu średniowiecza.
Link do strony: https://www.carnavalet.paris.fr/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Carnavalet_Portal.JPG

Musée Carnavalet to muzeum poświęcone historii Paryża. Jest ono najstarszym muzeum w Paryżu i składa się ono z dwóch budynków, pochodzących z XVI i XVII wieku. Obiekt Hotel Carnavalet został wzniesiony już w roku 1548, jednak w celach kulturowych został on zakupiony dopiero w 1866. Otworzono go dla zwiedzających w roku 1880. Zlokalizowane w dzielnicy Le Marais muzeum posiada w swojej kolekcji ponad 625 tys. eksponatów.

Wstęp do Musée Carnavalet jest darmowy, przez co cieszy się sporą popularnością wśród turystów przyjeżdżających do Paryża. W tym niezwykłym muzeum znajdują się kolekcje podzielone tematycznie, a należą do nich m.in.: Antyk i prehistoria, Od średniowiecza do Renesansu (V-XVI w.), Paryż Henryka IV i Louisa XIV (późny wiek XVI i XVII) , Rewolucja Francuska czy Paryż Napoleona III.

2.The Petit Palais

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00, poniedziałek – nieczynne
Data powstania: 1900 r.
Kolekcja zawiera: zbiory muzeum to głównie dzieła sztuki pochodzące z okresu od starożytności do XX w.
Link do strony: https://www.petitpalais.paris.fr/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paris_-_Petit_Palais.jpg

The Petit Palais to paryskie muzeum specjalnie zbudowane na wystawę światową, która odbyła się w 1900 r. Mały Pałac połączony jest z Grand Palais – oba budynki tworzą zespół architektoniczny. Od 1902 roku w Małym Pałacu znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych, a jego kolekcja obejmuje ponad 40 tys. eksponatów poczynając od okresu starożytności, na XX kończąc.

Na wystawie głównej, do której wstęp jest darmowy możemy znaleźć m.in.: eksponaty ze starożytnego Egiptu i Grecji, obrazy flamandzkie, rzeźby, dzieła sztuki największych francuskich artystów – Rembrandta, Delaxroixa czy Rubensa oraz impresjonistów – Maneta, Moneta lub Cezanna.

Ponadto Muzeum Petit Palais regularnie organizuje wystawy czasowe, które poświęca zwykle sztuce współczesny, fotografii lub wybitnym, zasłużonym jednostkom.

3.Musée d’Art Moderne de Paris

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00, poniedziałek – nieczynne
Data powstania: 1961 r.
Kolekcja zawiera: zbiory muzeum skupiają dzieła sztuki współczesnej z XX i XXI wieku.
Link do strony: https://www.mam.paris.fr/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Palais_de_Tokyo,_Mus%C3%A9e_d%27Art_Moderne_de_la_Ville_de_Paris.jpg

Paryskie Muzeum Sztuki Współczesnej zostało otwarte w 1961 r. Obiekt posiada w swojej kolekcji ponad 15 tys. różnych dzieł sztuki z różnych nurtów malarskich z XX wieku. Muzeum to zostało niedawno wyremontowane i ponownie otwarte dla opinii publicznej w październiku 2019 r.

Wejście do muzeum jest darmowe, co sprawia że zainteresowanie zwiedzeniem go jest ogromne. Średnio 800 tys. turystów odwiedza tą galerię. Muzeum również organizuje wystawy tymczasowe – co 6 tygodni można zobaczyć czasowe wystawy w Musée d’Art Moderne de Paris.

Do najbardziej cennych zbiorów muzeum należą dzieła artystów takich jak np.: Pablo Picasso, Marcel Duchamp, Max Ernst, Georges Braque czy Zao Wou-Ki. W samym muzem możemy znaleźć również następujące kolekcje: Andy Warhol 1970 Rétrospective, John Heartfield 1974 Photomontages, Hannah Höch 1976 Rétrospective lub Gregor Schneider 1998.

4.Maison de Balzac

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00, poniedziałek – nieczynne
Data powstania: 1949 r.
Kolekcja zawiera: w zbiorach muzeum znajdują się rzeczy codziennego użytku należące do Honore de Balzaca.
Link do strony: https://www.maisondebalzac.paris.fr/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:800px-Maison-de-Balzac_hi-res.jpg

Maison de Balzac to dom-muzeum słynnego, francuskiego pisarza Honore de Balzaca. Jest to jedyna posiadłość zamieszkiwana kiedyś przez tego artystę, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Znajduje się on w szesnastej dzielnicy Paryża na ul. Rue Raynouard.

Wstęp do muzealnego domu Balzaca jest darmowy, płatne są tylko wystawy czasowe organizowane co jakiś czas w obiekcie. W zbiorach muzeum znajdują się nie tylko przedmioty, z których korzystał niegdyś pisarz (np. krzesełko, biurko), ale również dagerotyp przedstawiający Balzaca oraz olejne portrety Balzaca i jego rodziców.

Na parterze muzeum znajduje się od pewnego czasu biblioteka, w której możemy znaleźć oryginalne teksty, ilustracje i manuskrypty Balzaca. Do domu przynależy ogród, gdzie powstawał powieściowy cykl Honore de Balzaca pt. „Komedia Ludzka”.

5. Mémorial de la Shoah

Godziny otwarcia: poniedziałek-środa, piątek, niedziela 10:00-18:00; czwartek 10:00-22:00, sobota – nieczynne
Data powstania: 2005 r.
Kolekcja zawiera: zbiory dotyczą historii Żydów w czasie II wojny światowej.
Link do strony: https://www.memorialdelashoah.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:M%C3%A9morial_de_la_Shoah_@Paris(31918977793).jpg

Muzeum Pamięci Shoah znajduje się w IV okręgu paryskim w Le Marais. Znajdziemy tam głównie zbiory związane z historią Żydów w czasie II wojny światowej. W obiekcie działa również centrum dokumentacji, które gromadzi dokumenty obrazujące realizację Holocaustu na Żydach w czasie II wojny światowej.

Ekspozycja muzealna znajduje się w podziemiach, a dokładnie w krypcie. Tuż nad wejściem do krypty została umieszczona Gwiazda Dawida, która symbolizować ma 6 mln poległych pochodzenia żydowskiego podczas II wojny światowej. Poza właściwą wystawą na terenie muzeum można obejrzeć dwa pomniki: Ścianę Sprawiedliwych oraz Ścianę Nazwisk.

Pierwszy z nich tzw. Mur des Noms to mur, na którym zostało wypisane 76 tys. imion, nazwisk i dat urodzenia Żydów, którzy zostali wywiezieni z Francji i zginęli w obozach zagłady. Drugi pomnik ma formę ściany, która upamiętnia tych obywateli Francji, którzy otrzymali tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

6.Musée Curie

Godziny otwarcia: środa-sobota 13:00-17:00, niedziela-wtorek – nieczynne
Data powstania: 1995 r.
Kolekcja zawiera: zbiory muzeum tworzą stałą ekspozycję dotyczącą badań nad radiologią, ich wpływem na medycynę itp.
Link do strony: https://musee.curie.fr/

Źródło: https://www.facebook.com/lemuseecurie/photos/?ref=page_internal

Muzeum Curie to muzeum historyczne, w którym można znaleźć wiele informacji na temat badań radiologicznych. Obiekt został wyremontowany w 2012 roku i od tamtego czasu można oglądać wystawy w nowej, odrestaurowanej formule.

Stała wystawa muzeum skupia się głównie na radioaktywności i jej zastosowaniach np. w medycynie. Sporo miejsca poświęcono w niej oczywiście Marii i Pierrowi Curie. Ponadto w muzeum wystawiane są aparaty badawcze używane przed 1940 r.

Do obiektu przynależy również centrum, w którym przechowywane są zasoby historyczne, tj. archiwa, fotografie lub dokumenty Curie, Instytutu Curie i historii radiologii oraz onkologii.

7. Maison de Victor Hugo

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00, poniedziałek – nieczynne
Data powstania: 1903 r.
Kolekcja zawiera: przedmioty codziennego użytku należące do Victora Hugo.
Link do strony: https://www.maisonsvictorhugo.paris.fr/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:VictorHugoBedroom.jpg

Maison de Victor Hugo to dom-muzeum niegdyś należące do znanego, francuskiego pisarza Victora Hugo. Zamieszkiwał on ów dom przez 16 lat, między 1832 a 1848 r. wraz ze swoją żoną Adele, jak i również po tym jak wrócił z wygnania w latach 1878-1885.

W tych historycznych wnętrzach turyści mogą zobaczyć na własne oczy oryginalne meble i przedmioty codziennego użytku należące do pisarza. Ponadto zgromadzono tam również dzieła sztuki nabyte przez Hugo oraz rysunki i obrazy jego autorstwa. Dom ten to także miejsce śmierci autora, na zdjęciu powyżej znajduje się pokój i łóżko, w którym Hugo dopełnił żywota.

W kamienicy, w którym znajduje się to muzeum, często organizowane są płatne wystawy czasowe, jednak warto pamiętać o tym, że samo zwiedzane domu Victora Hugo jest całkowicie darmowe. Jest to niezwykle niska cena za poczucie tak niepowtarzalnego klimatu tego miejsca.

8. Musée des Arts et Métiers

Godziny otwarcia: wtorek- czwartek, sobota-niedziela 10:00-18:00, piątek 10:00-21:00, poniedziałek – nieczynne
Data powstania: 1794 r.
Kolekcja zawiera: historyczne urządzenia, modele i rysunki techniczne.
Link do strony: https://www.arts-et-metiers.net/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Parvis_musee_des_arts_et_metiers.jpg

Muzeum Historii Techniki w Paryżu to najstarsze muzeum techniki na świecie. Po wielkiej przebudowie, której dokonano w 200 rocznicę powstania muzeum, zmieniono formułę ekspozycji i na ten moment mają one charakter problemowy i dotyczą np. międzyludzkiej komunikacji.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny, co tym bardziej zachęca przybyłych turystów do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Wśród eksponatów tego muzeum możemy znaleźć: pojazd parowy z 1769 r., pierwsze silniki spalinowe, najstarsze francuskie samochody z XIX stulecia.

Pewna część ekspozycji znajduje się również w nawie i prezbiterium dawnego kościoła św. Marcina. To tam niegdyś znajdowało się wahadło Foucaulta, dowodzące swym ruchem obroty Ziemi.

9. Musée de la Vie Romantique

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00 poniedziałek – nieczynne
Data powstania: 1982 r.
Kolekcja zawiera: kolekcja poświęcona jest twórcom epoki romantyzmu.
Link do strony: https://museevieromantique.paris.fr/fr

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Musee_Vie_romantique.jpg

Muzeum Romantyzmu to jedno z trzech muzeów literackich znajdujących się w Paryżu. Pozostałymi dwoma jest Dom Victora Hugo oraz Dom Honore de Balzaca. Posiadłość ta przez długi okres czasu pozostawała w rękach rodziny Sheffer-Renan. W jednej ze stałych wystaw możemy obejrzeć prace jednego z członków ów rodziny Ary’ego Sheffera.

To niewielkie muzeum składa się z parteru i pierwszego piętra. Na parterze zlokalizowana jest wystawa poświęcona pracom Ary Sheffera oraz innym, współczesnym mu artystom. Natomiast na pierwszych piętrze możemy obejrzeć dosyć rozległą wystawę poświęconą George Sand – to tam zobaczymy pamiątki po tej pisarce, w tym jej biżuteria, kolczyki, spinki do włosów, ale również noże do papieru czy pieczęć z inicjałami.

Obie stałe wystawy możemy oglądać całkowicie za darmo od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia muzeum. Jedyne za co możemy zapłacić to audioguide, który często bardzo ułatwia i urozmaica zwiedzanie.

10.Muzeum Cognacq-Jay

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00, poniedziałek – nieczynne
Data powstania: 1929 r.
Kolekcja zawiera: dzieła sztuki i przedmioty dekoracyjne głównie z okresu XVIII-wiecznej Francji.
Link do strony: https://www.museecognacqjay.paris.fr/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:P1140996_Paris_III_H%C3%B4tel_de_Donon_rwk.jpg

Muzeum Cognacq-Jay to niewielkie muzeum, które w swoich zbiorach gromadzi głównie dzieła sztuki, przedmioty dekoracyjne z okresu XVIII w. Kolekcja znajdująca się w muzeum należała niegdyś do przedsiębiorcy Ernesta Congnacq i jego żony Marie-Louise Jay, stąd pochodzi nazwa tego obiektu. Warto wiedzieć, że para już w 1869 r. zasłynęła z organizacji w oddziale Samaritanine de Luxe pierwszych, czasowych wystaw swojej kolekcji.

Na pełną kolekcję muzealną Cognacq-Jay składa się ponad 1200 eksponatów, w tym głównie są to: europejska i chińska ceramika, biżuteria, obrazy z epoki autorstwa m.in. Canaletto, Rembrandta czy Jean-Baptiste Greuze, rzeźby XVIII wiecznych artystów lub meble z tamtego okresu.

Wnętrza budynku utrzymane są w stylu Ludwika XV i rokoko, co pozwala zwiedzającym odczuć niepowtarzalny klimat tamtych czasów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry