Londyn
Paryż
Rzym
Nowy Jork
Moskwa
Poprzedni
Następny

Top 10 – darmowe muzea w Rzymie

1.Bazylika Świętego Piotra

Adres: Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, Watykan
Godziny otwarcia: Codziennie 09: 00 – 17: 00, z wyjątkiem świąt
Data powstania: 1506–1626 r.
Ceny: wstęp darmowy
Co zawiera atrakcja: Jeden z najsłynniejszych zabytków sakralnych na świecie, główna świątynia chrześcijaństwa, zabytki sztuki, architektura, rzeźba i malarstwo wybitnych artystów renesansu.
Link do strony: https://www.vatican.va/various/basiliche/san_pietro/index

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/rzym-watykan-7246885/

Papieska Bazylika św. Piotra w Watykanie, należy do najsłynniejszych obiektów doby renesansu i baroku, jest główną świątynią chrześcijaństwa i jednocześnie jednym z najliczniej odwiedzanych zabytków we Włoszech.

Budowa Bazyliki rozpoczęła się na początku XVI w., a jej lokacja związana jest z miejscem pochówku i męczeńskiej śmierci św. Piotra uważanego za pierwszego papieża i ojca kościoła rzymsko-katolickiego. Długa na blisko 115 m i wysoka na 45 m fasada, z kolumnadą zwieńczoną posągami 140 świętych, to najbardziej rozpoznawalna ikona Watykanu.

Wspaniałe mozaiki, malarstwo, rzeźby i freski przyciągają zarówno wyznawców jak i amatorów sztuki, którzy mogą podziwiać dzieła takich artystów jak Michał Anioł, Rafael Santi, Bernini czy Sangallo. Nawet kilkugodzinna wizyta w Bazylice może okazać się zbyt krótka, żeby zwiedzić Bazylikę, groty Watykańskie i wspiąć się na szczyt kopuły z widokiem na cały Watykan. Każda ściana, ołtarz, nawa i sklepienia zachwycają dekoratorstwem. Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudza Pieta – rzeźba dłuta Michała Anioła, posąg św. Piotra siedzącego na tronie, słynny Ołtarz z baldachimem oraz grób św. Jana Pawła II.

2.Bazylika św. Klemensa w Rzymie

Adres: Via Labicana, 95, 00184 Roma RM
Godziny otwarcia: 10:00-12:30 i 15:00-17:30, w soboty i niedziele 12:00-17:00
Data powstania: XII w.
Ceny: wstęp darmowy, część archeologiczna: 5-10 €
Co zawiera atrakcja: Kościół rzymsko-katolicki, poświęcony św. Klemensowi i ufundowany w IV w., liczne zabytki sztuki wczesnego średniowiecza, zabytek architektoniczny i sakralny.
Link do strony: http://www.basilicasanclemente.com/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Basilica_di_San_Clemente_al_Laterano_-_panoramio.jpg

Pierwsze zapiski o świątyni położonej w miejscu dzisiejszej Bazyliki św. Klemensa, pochodzą z 392 r., dlatego uznawana jest za jeden z najstarszych kościołów w Rzymie. Kościół poświęcony świętemu i męczennikowi został zbudowany w obecnej formie w XII w., ale jego historia sięga IV w., a w jego murach odbywały się synody w 417 r. i 499 r.

Większość najstarszych zabytków zgromadzonych w Bazylice sięga XII w., jednak w części archeologicznej dostępne są dla zwiedzających również świadectwa działalności świątyni w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, zwiedzanie tej części może być związane z wykupieniem biletu. Bazylika św. Klemensa obejmuje 4 poziomy, na których podziwiać można wyjątkowe zabytki sztuki.

Ołtarz główny z relikwiami patrona bazyliki, wspaniałe mozaiki, marmurowe, starożytne kolumny, kolorowe freski z najstarszymi zdaniami zapisanymi w języku włoskim czy przepięknie zdobiona balustrada oddzielająca chór i zabytkowe pamiątki z pierwszych wieków chrześcijaństwa przyciągają licznych wiernych i turystów, których spotkać można na wszystkich poziomach Bazyliki i na otoczonym kolumnadą dziedzińcu.

3.Panteon

Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma RM
Godziny otwarcia: Codziennie 8:30 – 19:30, niedziele 9:00-18:00
Data powstania: 125 r.
Ceny: bezpłatnie
Co zawiera atrakcja: Unikatowy w skali świata zabytek architektoniczny, poświęcone Bogom miejsce kultu z okresu starożytnego Rzymu.
Link do strony: https://www.pantheonroma.com/home/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rome_Pantheon_front.jpg

Zbudowany za czasów cesarz Hadriana Panteon poświęcony rzymskim bogom, jest najlepiej zachowanym zabytkiem, pamiątką świetności starożytnego Rzymu. Charakterystyczna rotunda z kopułą zwieńczoną oculusem i trzyrzędowym portykiem z 16 kolumnami korynckimi, to chyba najbardziej rozpoznawalna budowla starożytności.

Przez prawie 1300 lat, była to największa budowla na świecie i do dnia dzisiejszego cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów odwiedzających Rzym. We wnętrzu świątyni rozmieszczono 7 naw poświęconych Jowiszowi, Saturnowi, Plutonowi, Merkuremu, Marsowi, Neptunowi i Wenus, około 600 roku jako pogańskie miejsce kultu, Panteon został przejęty przez chrześcijan i przemianowany na kościół Najświętszej Marii Panny od Męczenników, co uchroniło budynek przed zniszczeniem.

Wspaniałe mozaiki, marmurowe wykończenia, zdobione wnęki i kaplice oświetlane są światłem dziennym wpadającym przez niema 8 m otwór w szczycie kopuły. Panteon jest też miejscem pochówku włoskich osobistości, spoczywa tu między innymi król Humbert I czy jeden z najwybitniejszych malarzy Rafael Santi.

4.Kościół św. Ludwika Króla Francji w Rzymie

Adres: Piazza di S. Luigi de” Francesi, 00186 Roma RM
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 09:30-12:45 i 14:30-18:30, sobota 9:30-12:15 i 14:30-18:30, niedziela 11:30-12:45 i 14:30-18:30
Data powstania: 1518-1589 r.
Ceny: wstęp darmowy
Co zawiera atrakcja: Renesansowo-barokowy kościół rzymskokatolicki, bogato zdobiony zabytek architektoniczny i sakralny, unikatowa kolekcja malarstwa pędzla Caravaggia.
Link do strony: https://www.basilicasanclemente.com/eng/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:San_Luigi_dei_Francesi_(Rome)_-_Interior_HDR.jpg

Kościół poświęcony francuskiemu królowi z rodu Kapetyngów, Marii Dziewicy i św. Dionizemu, budowany był niemal 70 lat, dopiero osobista interwencja Katarzyny Medycejskiej pozwoliła oddać świątynię do użytku wiernym.

Wzniesiony w Rzymie kościół jest narodowym kościołem Francji, obecność wpływów francuskich, można dostrzec zarówno na fasadzie kościoła gdzie rozmieszczono sceny z życia Karola Wielkiego jak i wewnątrz świątyni, a bogactwo barokowych i renesansowych zdobień zachwyca do dnia dzisiejszego. Znawcy sztuki odwiedzają Kościół św. Ludwika Króla Francji, głównie z uwagi na możliwość obejrzenia znakomitych malowideł zdobiących świątynię, w tym 3 obrazy pędzla Caravaggio poświęcone osobie św. Mateusza.

Pełne realizmu dzieła zdobiące kaplicę Contarellich „Powołanie św. Mateusza”, „Święty Mateusz i anioł” oraz dały artyście międzynarodowy rozgłos i tytuł „najsłynniejszego malarza Rzymu”. W kościele można podziwiać również malarstwo ścienne ukazujące sceny z życia świętych kościoła, zachwycające freski i bogato zdobione sklepienia i dekoracyjne kaplice.

5.Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Rzymie

Adres: Via Venti Settembre, 17, 00187 Roma RM
Godziny otwarcia: Codziennie 7:00-12:00 i 15:30-19:00
Data powstania: 1620 r.
Ceny: wstęp darmowy
Co zawiera atrakcja: Zlokalizowana na rzymskim Kwirynale, barokowa świątynia rzymskokatolicka z XVII w., zabytek architektoniczny, liczne zabytki sztuki, w tym malarstwo sakralne najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego baroku i renesansu.
Link do strony: https://www.rome.net/santa-maria-della-vittoria

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Santa_Maria_della_Vittoria_in_Rome.jpg

Jeden z ciekawszych rzymskich kościołów – Santa Maria della Vittoria, został wybudowany na miejscu wcześniej kaplicy poświęconej św. Pawłowi, a jego głównym architektem został Carlo Maderno – główny twórca fasady Bazyliki św. Piotra.

Barokowa świątynia mocno ucierpiała podczas pożaru w 1833r., jednak obecnie jest całkowicie odrestaurowana. Kościół tytularny – przydzielany kolejnym kardynałom przez papieża, przyjął wezwanie Matki Bożej Zwycięskiej, na pamiątkę bitwy na Białej Górze, gdzie koalicja katolicka pokonała wojska protestanckie Czechów w 1620 r. Bryła kościoła i fasada zewnętrza nie wyróżniają się szczególnie wśród innych świątyń z podobnego okresu, ale jego wnętrze skrywa wspaniałe freski, malarstwo i ikony.

Obraz na suficie i jego kontynuacja w kopule, przedstawia Matkę Bożą w towarzystwie aniołów i upadek Lucyfera strąconego do piekła wraz ze zbuntowanymi aniołami. W bocznych kaplicach wystawiono wspaniałe rzeźby barokowe, w tym Ekstazę św. Teresy dłuta Berniniego, które stało się jednym z bardziej kontrowersyjnych dzieł sakralnych. Zainteresowanie kościołem wzrosło wraz z emisją filmu „Anioły i demony” na podstawie powieści Dana Browna, wykorzystujący zagadkowe i pełne symboliki kościelne freski i malowidła.

6.Bazylika Santa Maria Del Popolo

Adres: Piazza del Popolo, 12, 00187 Roma RM
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 07:30-12:30 i 16:00-19:00, sobota 7:30-19:00, niedziela 07:30-13:30 i 16:30-19:30
Data powstania: 1099 r.
Ceny: Wstęp darmowy
Co zawiera atrakcja: Renesansowy kościół rzymskokatolicki, dzieła wybitnych malarzy epoki, zabytki sztuki.
Link do strony: http://www.santamariadelpopolo.it/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rom,_Basilika_Santa_Maria_del_Popolo,_Innenraum_2.jpg

Prawdziwa perełka renesansowej architektury, Bazylika Santa Maria Del Popolo, była pierwszą rzymską budowlą przebudowaną w stylu epoki. Historia kościoła sięga XI w., a sama świątynia stanęła według legendy na miejscu spoczynku cesarza Nerona.

Nazwa Bazyliki odnosząca się do ludu, prawdopodobnie ma związek z budową świątyni przez ludność rzymską jako wotum dla Maryi za wyzwolenie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Kilkakrotnie przebudowywana Bazylika, obecny kształt uzyskała w XVw. w trakcie przebudowy w duchu renesansu i późniejszej odnowy w 1658r. według projektu słynnego rzymskiego architekta Berniniego.

Trzynawowa świątynia, praktycznie w każdej wnęce i kapliczce skrywa prawdziwe arcydzieła sztuki. Rzeźby dłuta Lorenzetto i Berniniego zdobią kaplicę Chigi, zaprojektowaną przez samego Rafaela Santi, tajemniczość i liczne symbole umieszczone w kaplicy, wykorzystał Dan Brown w swojej powieści „Anioły i demony”, co zwiększyło zainteresowanie bazyliką wśród odwiedzających i wiernych. Wśród najcenniejszych eksponatów, w kościele przechowywane są dwa słynne obrazy Caravaggia „Ukrzyżowanie św. Piotra” i „Nawrócenie św. Pawła”. Obecnie Bazylika jest kościołem tytularnym kardynała Stanisława Dziwisza.

7.Kościół Najświętszego Imienia Jezus – Kościół Il Gesù

Adres: Via degli Astalli, 16, 00186 Roma RM
Godziny otwarcia: Codziennie 7:00 – 12:00 i 16:00 – 19:15
Data powstania: 1568–1584 r.
Ceny: wstęp darmowy
Co zawiera atrakcja: Zabytek architektoniczno-sakralny, barokowy kościół, pierwsza świątynia zakonu jezuitów, bogate zdobnictwo, marmury, rzeźba, malarstwo i freski barokowe.
Link do strony: https://www.chiesadelgesu.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chiesa_il_Gesu_-Roma_fc06.jpg

Kościół Najświętszego Imienia Jezus, najbardziej znany jest wśród wiernych jako Kościół Il Gesù, a podobne w kształcie świątynie można spotkać na całym świecie, to właśnie ten kościół był wzorem dla kolejnych budowli jezuickich. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1598r. – był to pierwszy obiekt sakralny dla nowopowstałego papieskiego zakonu jezuitów – Towarzystwa Jezusowego, założonego przez Ignacego Loyolę.

Uważa się, że Kościół Il Gesù, był pierwszym typowo barokowym budynkiem w Rzymie i bardzo szybko stał się podstawowym modelem architektonicznym. Kościół wewnątrz reprezentuje prawdziwe bogactwo okresu, wspaniałe zdobnictwo, sztukaterię, złocenia, kolorowe marmury, freski, malowidła i rzeźby. Kolorowe malowidła na głównym sklepieniu ukazują alegoryczne niebiosa, wzbogacone stiukowymi rzeźbami aniołów, a wokół kopuły rozmieszczono postacie proroków i świętych kościoła.

Najchętniej przez wiernych podziwiane są freski autorstwa Baciccia w tym zachwycające dzieło „Triumf imienia Jezus”, każda kaplica przykryta kopułą zachwyca bogactwem średniowiecznych dzieł sztuki sakralnej w tym XII w. malowidła i rzeźby przedstawiające życie Świętej Rodziny i najważniejszych postaci kościoła. W jednej z kaplic Il Gesù złożone są relikwie założyciela zakonu jezuitów – św. Ignacego Loyoli, do których pielgrzymują wierni z całego świata.

8.Bazylika Matki Bożej Większej

Adres: Piazza di S. Maria Maggiore, 42, 00100 Roma RM
Godziny otwarcia: Codziennie 07:00 – 18:45
Data powstania: 431 r.
Ceny: Wstęp do kościoła darmowy, opłaty pobierane jedynie w części muzealnej
Co zawiera atrakcja: Zabytkowa bazylika papieska, w której przechowywane są relikwie o dużym znaczeniu dla kościoła rzymskokatolickiego, zabytkowe mozaiki i dzieła sztuki sakralnej, miejsce pochówku wybitnych artystów.
Link do strony: https://www.vatican.va/various/basiliche/sm_maggiore

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rome_Santa_Maria_Maggiore_2020_P26_Facade.jpg

Bazylika Papieska Matki Bożej Większej, zwana też jest Bazyliką Świętej Marii przy Żłóbku i Bazyliką Matki Bożej Śnieżnej. Według legendy miejsce budowy świątyni wskazała papieżowi Liberiuszowi Maryja podczas snu, nakazując budowę kościoła na zaśnieżonym miejscu, kilka dni później na wzgórzu Eskwilin w środku lata spadł śnieg.

Kościół ma bardzo ważne znaczenie dla wiernych, ze względu na przechowywane w nim relikwie żłóbka, w którym narodził się Jezus. Badania archeologiczne i historyczne, potwierdzają, że drewno z relikwiarza pochodzi z okolic Palestyny i ma około 2tys. lat. Wnętrze świątyni zachwyca bogactwem zdobień, kolorowymi marmurami, freskami, rzeźbieniami i malarstwem. Jedną z kościelnych kaplic zwaną Sykstyńską, zaprojektował słynny architekt rzymski Domenico Fontana.

W Bazylice złożono ciała kilku papieży i członków rodzin papieskich oraz wybitnych Rzymian, w tym Giovanni Lorenzo Berniniego – jednego z najsłynniejszych artystów baroku. W Bazylice można też znaleźć kilka polskich akcentów, w jednej z kaplic na płaskorzeźbie uwieczniono króla polskiego Zygmunta III, na freskach można znaleźć postać św. Kingi żony Bolesława Wstydliwego, a w części muzealnej relikwiarz polskiego duchownego Jacka Odrowąża z XIII w.

9.Bazylika św. Jana na Lateranie

Adres: Piazza di S. Giovanni in Laterano, 4, 00184 Roma RM
Godziny otwarcia: Codziennie 07:00 – 18:00
Data powstania: 314 r.
Ceny: Wstęp bezpłatny, opłata pobierana za wstęp na krużganki.
Co zawiera atrakcja: Uważana za najważniejszą świątynię kościoła rzymskokatolickiego, zabytkowa Bazylika, dawna siedziba papieży, zabytek architektoniczny, miejsce przechowywania ważnych dla katolicyzmu relikwii i dzieł sztuki sakralnej.
Link do strony: https://www.vatican.va/various/basiliche/san_giovanni/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rome_San_Giovanni_in_Laterano_2020_P01_Facade.jpg

Bazylika św. Jana na Lateranie jest jedną z 4 bazylik patriarchalnych Rzymu, ale jako jedyna nosi miano Arcybazyliki, jest to najważniejsza świątynia kościoła rzymskokatolickiego. Po przyjęciu chrześcijaństwa jako prawowitej religii, cesarz Konstantyn, przekazał kościołowi teren dzisiejszej bazyliki, przez ponad 1000 lat była ona siedzibą papiestwa, gościło tu 161 kolejnych papieży, a wielu z nich pochowano na terenie świątyni.

Obecną formę Bazylika uzyskała w XVII w., dzisiejszą ponad 130m fasadę zdobi kolumnada, a jej szczyt zdobi 15 gigantycznych posągów 7m wysokości. Rozmach wnętrza Bazyliki św. Jana, to w dużej mierze zasługa słynnego architekta Francesco Borrominiego odpowiedzialnego za przebudowę kościoła. Centralną część bazyliki zajmuje ołtarz, przy którym msze może odprawiać jedynie papież lub wyznaczony przez niego kapłan, każda część świątyni jest bardzo bogato dekorowana, można w niej podziwiać wspaniałe rzeźby apostołów, zabytkowe mozaiki i malarstwo z okresu wczesnego chrześcijaństwa, freski i sztukaterię czy antyczne drzwi wejściowe.

Większość przybywających do Bazyliki pielgrzymów podziwia wyjątkowe relikwie, takie jak schody – na których biczowano Jezusa, fragmenty stołu – przy którym mszę odprawiał św. Piotr czy cudownie namalowany przez św. Łukasza i anioły obraz.

10.Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy

Adres: Piazza di S. Croce in Gerusalemme, 00185 Roma RM
Godziny otwarcia: Codziennie 10:00 – 12:00 i 16:00 – 18:00
Data powstania: IV w.
Ceny: Wstęp darmowy
Co zawiera atrakcja: Zabytkowa bazylika z początków chrześcijaństwa, zabytek architektoniczny, liczne dzieła sztuki sakralnej, miejsce przechowywania ważnych dla chrześcijan relikwi.
Link do strony: http://www.santacroceroma.it/en/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Santa_Croce_in_Gerusalemme_(Rome)_-_interior.jpg

Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy została pobudowana w połowie IV w., a jej nazwa nawiązuje do najcenniejszej z przechowywanych tu relikwii. Według legendy, matka cesarza Konstantyna – św. Helena, przywiozła do Rzymu wyjątkowo cenne relikwie, które zdobyła podczas podróży po Ziemi Świętej, w tym fragmenty krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa.

W murach tego wyjątkowego kościoła można znaleźć liczne zabytki z początków chrześcijaństwa cenne zarówno dla historyków jak i wiernych, w tym chrzcielnicę, w której chrzczono cesarza Konstantyna, wspaniałą rzeźbę św. Heleny, trzykondygnacyjną dzwonnicę, zabytkowe mozaiki czy XV-wieczne freski.

Jednak najwięcej wiernych odwiedza Bazylikę ze względu na wyjątkowo cenne relikwie, ważne dla wiary chrześcijańskiej, w tym wymienione wcześniej fragmenty krzyża Jezusa, kolce z korony cierniowej, gwóźdź – którym przybito Jezusa do krzyża, palec św. Tomasza, belkę z krzyża Dobrego Łotra, fragment kolumny – przy której biczowano Jezusa i część Titulus Crucis – tabliczki z napisem Jezus Chrystus Król Żydowski, którą przybito do krzyża Zbawiciela.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry