Londyn
Paryż
Rzym
Nowy Jork
Moskwa
Poprzedni
Następny

Top 10 – darmowe muzea w Nowym Yorku

1.American Folk Art. Museum

Adres: 2 Lincoln Square, New York, NY 10023, Stany Zjednoczone
Godziny otwarcia: śr-niedz – 11:30 – 18:00, pon-wt – zamknięte
Data powstania: 23 czerwca 1961 r.
Co zawiera kolekcja: skarby sztuki ludowej takie jak przedmioty ceramiczne, meble, tekstylia itd, nowoczesne dzieła.
Link do strony: https://folkartmuseum.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:American_Folk_Art_Museum_(48047410506).jpg

W muzeum sztuki ludowej – American Folk Art. Museum, począwszy od 1961 zgromadzono ponad 8000 obiektów zarówno sztuki tradycyjnej jak i nowoczesnej. Instytucja jest zlokalizowana na Manhatannie przy 2 Lincoln Square, Columbus Avenue przy 66th Street. Każdego roku liczba odwiedzających wynosi około 100 000 osób.

Wstęp do muzeum jest całkowicie darmowy. We wnętrzach powyższej instytucji prezentowane są zbiory obiektów, poczynając od okresu XVIII wieku aż po czasy najnowsze. Niemniej jednak muzeum stawia nie tylko na archiwalne skarby sztuki ludowej, lecz dumnie prezentuje dzieła współczesnych artystów samouków, którzy często oddają swoje prace do muzeum pod postacią daru.

Najpopularniejsze z obecnych w muzeum dzieł to: portrety Sheldona Pecka, obrazy Thortona Dial, Judith Scott czy kołdry oraz robótki ręczne uczennic.
Odwiedzający mogą też nabyć urokliwe pamiątki z „Najlepszego na świecie sklepu muzealnego z pamiątkami”, gdzie znajdują się książki, zabawki, katalogi czy osobiste ramki na zdjęcia.

2.Bronx Museum Of Arts

Adres: 1040 Grand Concourse, The Bronx, NY 10456, Stany Zjednoczone
Godziny otwarcia: śr-niedz – 13-18:00, pon-wt – zamknięte
Data powstania: 11 maja 1971 r.
Co zawiera kolekcja: dzieła sztuki współczesnej oraz sztuka XX-wieczna
Link do strony: https://www.bronxmuseum.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bronx_Museum_Art_jeh.JPG

Nowojorskie Bronx Museum Of Arts to popularna instytucja znana z obiektów sztuki nowoczesnej oraz sztuki XX-wiecznej. Muzeum jest swoistym dopełnieniem historycznej dzielnicy Grand Concourse.

Kolekcja Bronx Museum of Arts posiada ponad 800 eksponatów wśród których znajdują się obrazy, fotografie, a także rzeźby. Wystawy są cyklicznie zmieniane, jednakże stałym wydarzeniem w muzeum jest organizowany corocznie program „Artysta roku”, gdzie wybierani przez profesjonalistów wschodzący artyści, mają szansę na rozwinięcie skrzydeł swojej kariery.

Wśród najpopularniejszych obiektów muzealnych wyróżnia się, m.in. obrazy autorstwa Martina Wonga, rzeźby wykonane przez Dianę Al.-Hadid czy nieszablonowe prace Arlene Slavin. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

3.National Museum of Indian American

Adres: 1 Bowling Green, New York, NY 10004, Stany Zjednoczone
Godziny otwarcia: pon-niedz – 10-17:00
Data powstania: 1989 r.
Co zawiera kolekcja: sztuka tubylczej ludności obu Ameryk, przedmioty codziennego użytku Indian.
Link do strony: https://americanindian.si.edu/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:AmericanIndianMuseumDomeview.jpg

National Museum Of Indian American z siedzibą w Nowym Jorku to ukłon w stronę życia oraz kultury Indian, zwłaszcza północnoamerykańskich. Muzeum podzielone jest na kilkanaście kolekcji pochodzących z różnych etnologii. W obiekcie łącznie znajduje się 266 000 eksponatów.

Muzeum w swoich zbiorach posiada przede wszystkim przedmioty estetyczne, użytkowe, próbki botaniczne, dzieła sztuki, odzież czy akcesoria plemion indiańskich. Dodatkowym atutem tego miejsca jest organizowanie szeregu wystaw oraz projekcji filmowych oraz multimedialnych, opowiadające o życiu i kulturze Indian.

Wstęp do muzeum jest oczywiście całkowicie darmowy, z kolei zwiedzanie eksponatów National Museum Of Indian American zajmuje około dwóch godzin. Wśród najcenniejszych zbiorów muzeum, znajdują się, m.in. kolekcje plemienne Blackfeet czy Lakota, kolekcje kocyków Navajo, obszerne kolekcje ceramiki Pueblo bądź kolekcje archeologiczne pod postacią muszli czy kamieni.

4.Federal Hall Museum Memorial

Adres: 26 Wall St, New York, NY 10005, Stany Zjednoczone
Godziny otwarcia: pon-pt – 9-17:00, sb-niedz – zamknięte
Data powstania: 26 maja 1842 r.
Co zawiera kolekcja: pomnik narodowy o zabytkowej fasadzie; pierwszy ratusz Nowego Jorku.
Link do strony: https://www.nps.gov/feha/index.htm

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Federal_Hall_front.jpg

Federal Hall Museum Memorial uważany jest za miejsce narodzin amerykańskiego rządu, stąd też traktuje się powyższy budynek jako pomnik narodowy. Ponadto Federal Hall stanowił pierwszy ratusz Nowego Jorku w historii.

Obiekt jest położony w historycznej dzielnicy Wall Street. Na szczególną uwagę, która skupia dziesiątki milionów turystów jest wytworny styl architektoniczny, w jakim zbudowano Federal Hall. Jest to połączenie greckiego odroczenia w amerykańskim wydaniu, co zachwyci każdego konesera sztuki.

Wśród zebranych eksponatów wyróżnia się Galeria Inauguracji Jerzego Waszyngtona, gdzie znajduje się, m.in. Biblia używana do składania przysięgi. Dodatkowo stałym punktem zwiedzania jest także pokazowa wystawa New York An American Capital. Można tam zobaczyć unikatowe eksponaty takie jak np. fragment balkonu, na którym stał Jerzy Waszyngton podczas pierwszej inauguracji.

5.Queens County Farm Museum

Adres: 73-50 Little Neck Pkwy, Queens, NY 11004, Stany Zjednoczone
Godziny otwarcia: pon-niedz – 10-17:00
Data powstania: 1750 r.
Co zawiera kolekcja: odrestaurowane budynki gospodarcze z 3 różnych wieków, zabytkowe sprzęty rolne.
Link do strony: https://www.queensfarm.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adriance_House,_Queens_County_Farm_Museum_113-1305.jpg

Zabytkowe gospodarstwo rolne, które jest nieustannie, czynnie użytkowane od 1697 roku. Zgromadzone w muzeum eksponaty to przede wszystkim budynki, odtworzone w klimacie wieku z którego pochodzą. Jednym z nich jest Cornell Farmhouse, który stanowi nieodłączny element muzeum. Ponadto można również zobaczyć liczne przykłady zabytkowych sprzętów używanych w rolnictwie.

Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszy się możliwość udziału w bezpłatnych wycieczkach z przewodnikiem po farmie, zaś najmłodsi z pewnością ucieszą się na obecność zwierząt hodowlanych. Ponadto farma organizuje wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, których charakter jest uzależniony od pory roku.

Dodatkowo muzeum na farmie w okresie od maja do października, oferuje zakupy na sezonowym stoisku wypełnionym owocami, warzywami, ziołami czy kwiatami z własnych upraw.

6.The Hispanic Society Of America

Adres: 613 W 155th St, New York, NY 10032, Stany Zjednoczone
Godziny otwarcia: czw-niedz – 12-18:00, pon-śr – zamknięte
Data powstania: 18 maja 1904 r.
Co zawiera kolekcja: rzadkie egzemplarze i rękopisy literatury hiszpańskiej, portugalskiej oraz Ameryki Łacińskiej, dzieła sztuki.
Link do strony: https://hispanicsociety.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HispanicSocietyofAmerica.jpg

The Hispanic Society Of America to muzeum poświęcone szeroko pojętej sztuce hiszpańskiej, portugalskiej oraz Ameryki Łacińskiej. Zostało otworzono dla zwiedzających w roku 1904 przez Archera M. Huntingtona. Muzeum znajduje się na Audubon Terrace, którego otoczenie obfituje w restauracje specjalizujące się w kuchni hiszpańskiej.

Niewątpliwym atutem jest darmowy wstęp do obiektu. Kolekcja muzealna skupia w sobie ponad 430 000 eksponatów, z czego pozycję dominującą zajmują książki oraz fotografie. Znajdują się tam również obrazy, rzeźby, tkaniny czy znaleziska archeologiczne.

Do najcenniejszych nabytków The Hispanic Society Of America należą, m.in. pierwsze wydanie Dona Kichota autorstwa Miguela de Cervantesa, dzieła Diego Velazqueza, Francisco Goi czy El Greco.

7.Leslie-Lohman Museum of Arts

Adres: 26 Wooster St, New York, NY 10013, Stany Zjednoczone
Godziny otwarcia: czw-niedz – 12-18:00, środa – 12-17:00, pon-wt – zamknięte
Data powstania: 1987 r.
Co zawiera kolekcja: sztuki wizualne, w tym obrazy, rysunki, rzeźby autorstwa artystów środowiska LGBTQ+.
Link do strony: https://www.leslielohman.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leslie-Lohman_Museum_of_Gay_and_Lesbian_Art_-NYC(48129032106).jpg

Leslie-Lohman Museum Of Arts to nowojorskie muzeum sztuki wizualnej zlokalizowane w SoHo na Dolnym Manhatannie. Zbiorami kolekcji są przede wszystkim wszelkiego rodzaju dzieła artystów ze środowiska LGBTQ+, co idzie w parze z założoną przez muzeum misję pogłębiania zrozumienia i akceptacji różnorodności doświadczeń tej społeczności.

Muzeum oferuje kilka programów podstawowych, ale także wiele weekendowych czy sezonowych wystaw i warsztatów. Obiekt organizuje także prelekcje oraz wykłady w ramach całorocznego programu edukacyjnego.

Do najsłynniejszych eksponatów muzealnych należą, m.in. dzieła Andyego Warhola, Davida Wojnarowicza, a także znakomite fotografie Duane Michalsa czy Berenice Abbott.

8.Harbor Defense Museum

Adres: 230 Sheridan Loop, Brooklyn, NY 11252, Stany Zjednoczone
Godziny otwarcia: wt-pt – 10-16:00, sob-pon – zamknięte
Data powstania: 1980 r.
Co zawiera kolekcja: artefakty wojskowej historii Nowego Jorku – mundury, stare mapy.
Link do strony: https://www.harbordefensemuseum.com/

Źródło: https://www.facebook.com/Harbor-Defense-Museum-1892997754264031/photos/3188613704702423

Harbor Defense Museum to jedyne muzeum wojskowe w Nowym Jorku, nazywane również Kaponierami. Znajduje się na terenie XIX-wiecznego Fortu Hamilton, którego historycznym celem była obrona twierdzy przed atakami od tyłu.

Zbiory Harbor Defense Museum obfitują w rozmaite eksponaty wojskowe, w tym oryginalnie zachowane pozostałości po amerykańskiej wojnie o niepodległość, dawne mapy fortu, broń strzelecka i palna, armaty czy mundury wojskowe stanowiące wyposażenie Armii Stanów Zjednoczonych począwszy od XVIII wieków aż po czasy współczesne. Zdecydowanie warta zobaczenia jest również wystawa w tajnym tunelu, który pierwotnie łączył Fort Hamilton z inną bazą, oddaloną o pół mili.

Muzeum po dzień dzisiejszy pełni jedną z najważniejszych ról edukacyjnych w wyjaśnianiu historii ewolucji Portu Hamilton w Nowym Jorku.

9.Scandinavia House

Adres: 58 Park Ave, New York, NY 10016, Stany Zjednoczone
Godziny otwarcia: śr-sob – 11-18:00, nd-wt – zamknięte
Data powstania: 2000 r.
Co zawiera kolekcja: sztuki sceniczne z krajów skandynawskich, wystawy i programy poświęcone kulturze skandynawskiej.
Link do strony: https://www.scandinaviahouse.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Scandinavia_House_Cultural_Center_at_58_Park_Avenue_in_New_York_City.jpg

Nowojorskie centrum kulturalne Scandinavia House to instytucja, która za cel stawia zachowanie historii oraz kultury krajów skandynawskich w Stanach Zjednoczonych. Obiekt jest zlokalizowany w Murray Hill na Manhatannie. Centrum jest znane przede wszystkim z organizacji różnych kursów, programów oraz wystaw poświęconych kulturze skandynawskiej.

Scandinavia House składa się z 6 pięter. Trzecie piętro w całości poświęcone jest niepowtarzalnej skandynawskiej sztuce, w tym przede wszystkim malarstwu, rzeźby czy fotografii. Najbardziej pożądaną wystawą była indywidualna kolekcja dzieł Edvarda Muncha.
Ponadto wartą zobaczenia jest również bogata w zasoby biblioteka mieszcząca się na czwartym piętrze z urokliwym widokiem na Park Avenue.

Wśród najpopularniejszych obiektów znajdują się, m.in. dzieła sztuki kultury nordyckiej, Rodzinne Centrum Zabawy i Nauki Dla Dzieci Heimbold.

10.Federal Reverse Bank Of NY

Adres: 33 Liberty Street, New York, NY 10045, Stany Zjednoczone
Godziny otwarcia: pon-pt – 13-14:00
Data powstania: 16 listopada 1914 r.
Co zawiera kolekcja: muzeum i skarbiec złota nowojorskiego.
Link do strony: https://www.newyorkfed.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Federal-reserve-33-liberty.jpg

Federal Reverse Bank Of NY jest to jeden z dwunastu największych banków Systemu Rezerwy Federalnej, mieszczący się przy Wall Street na Manhatannie. Jest to również miejsce będące największym repozytorium złota na całym świecie.

Muzeum jest otwarte zarówno dla ogółu społeczeństwa jak i dla wycieczek organizowanych. Zwiedzanie wraz z asystą przewodnika jest całkowicie bezpłatne, a wycieczka trwa równą godzinę zegarową. Niemniej jednak wejście możliwe jest tylko i wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji oraz po ukazaniu wydrukowanego biletu wstępu.
Turyści mają możliwość poznać role oraz obowiązki Rezerwy Federalnej oraz odwiedzić wnętrza skarbca nowojorskiego złota.

Dla fanów kina akcji Federal Reverse Bank Of NY okaże się równie atrakcyjny, bowiem jego prestiżowa przestrzeń stanowiła element fabuły filmu „Szklana Pułapka 3”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry