Londyn
Paryż
Rzym
Nowy Jork
Moskwa
Poprzedni
Następny

Top 10 – atrakcje dla dzieci w Krakowie

1.Park edukacyjny Wioski Świata

Adres: ul. Tyniecka 39, 30-323 Kraków
Godziny otwarcia: pon-pt – 09:00-16:00; sob-niedz – 12:00-19:00
Data powstania: brak informacji
Co zawiera atrakcja: igloo, indiańska wioska, peruwiańska chata, ghańska wioska, bambusowy dom na palach.
Link do strony atrakcji: https://wioskiswiata.org/

Park edukacyjny Wioski Świata to przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa przeznaczona dla najmłodszych. Miejsce to kieruje się zasadą „Zobacz, dotknij, poczuj!”, tym samym zachęcając dzieci do aktywnej nauki połączonej z zabawą. Czekają tutaj na nich atrakcje pod postacią sześciu osad z różnych części świata, które umilą weekendowy czas wolny każdej rodzinie. Park znajduje się przy ul. Tynieckiej na krakowskich obrzeżach miasta.

Dzieci do lat 3 zwiedzają bezpłatnie, zaś dzieciom powyżej 3 roku życia do 15 lat przysługuje bilet w cenie 12 zł od osoby. Z kolei koszt biletu normalnego to 15 zł. Wioski Świata oferują również bilet rodzinny w cenie 40 zł. Ceny wszystkich biletów umożliwiają wyłącznie godzinne zwiedzanie parku. Oprócz samodzielnego zwiedzania jest również opcja zwiedzania z audio-przewodnikiem lub z przewodnikiem.

W Parku edukacyjnym Wioski Świata na najmłodszych czekają: tradycyjna ghańska wioska, peruwiańska chata, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolska jurta oraz papuaski dom na palach.

2.Kopalnia Soli „Wieliczka”

Adres: ul. Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka.
Godziny otwarcia: pon-niedz – 08:30-17:30
Data powstania: 1976 r. (wpisanie na listę zabytków)
Co zawiera atrakcja: Podziemna Trasa Turystyczna (liczne komory, kaplice), Groty Kryształowe, Muzeum Żup Krakowskich.
Link do strony atrakcji: https://www.kopalnia.pl/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wieliczka_salt_mine.jpg

Kopalnia Soli „Wieliczka” to najpopularniejsza kopalnia soli kamiennej, znajdująca się w Wieliczce pod Krakowem. W 1976 roku została wpisana do krajowego rejestru zabytków, zaś dwa lata później – trafiła na pierwszą Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz ogromnej przestrzeni wartej zwiedzania, na terenie kopalni organizowane są liczne imprezy okolicznościowe.

Czas zwiedzania obiektu to około 2-3 h, z tym zaznaczeniem, że grupa zwiedzających musi osiągnąć 35 osób. Cena biletów normalnych 87 zł. W przypadku biletów ulgowych dla dzieci jest to kwota 69 zł, a dla studentów i seniorów – 77 zł. Dzieci do 4 roku życia mogą wejść na teren kopalni bezpłatnie.

Dodatkowo warto pamiętać o ciepłym ubiorze, gdyż temperatura w podziemiach „Wieliczki” waha się między 17 a 18 stopni, a czasem wynosi mniej.

Do najpopularniejszych atrakcji obiektu należą: Kaplica św. Antoniego, Komora Mikołaja Kopernika, Komora Janowice, Kaplica Św. Kingi, Komora Weimar, Skarbnik, Muzeum Żup Krakowskich czy Groty Kryształowe.

3.Park Wodny Kraków

Adres: ul. Dobrego Pasterza 126, 31-416 Kraków
Godziny otwarcia: codziennie od 08:00-22:00
Data powstania: brak informacji
Co zawiera atrakcja: zjeżdżalnie zewnętrzne, rwąca rzeka, jacuzzi, barek wodny, brodzik z wyspą piratów dla dzieci, tory do pływania, ścianki wspinaczkowe.
Link do strony atrakcji: https://www.parkwodny.pl/

Park wodny w Krakowie jest jedną z najbardziej pożądanych atrakcji rodzinnych na rozrywkowej mapie małopolski. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno dzieci jak i dorośli, a nawet seniorzy. Dodatkowo na terenie parku istnieje możliwość organizacji imprez urodzinowych, wycieczek szkolnych oraz półkolonii.

Bilety wstępu do parku są bardzo zróżnicowane cenowo. Do wyboru są bilety jednogodzinne (bilet normalny 42 zł, bilet ulgowy – 38 zł), bilety dwugodzinne (normalny – 52 zł, ulgowy – 48 zł) oraz bez limitu czasowego (normalny 78zł, ulgowy – 64 zł). Dodatkowo dzieci, których wzrost nie przekracza 104 cm mogą wejść za opłatą 3 zł. Istnieje również możliwość zakupu biletu rodzinnego lub na konkretne sektory parku wodnego.

Do najpopularniejszych atrakcji krakowskiego parku wodnego zaliczają się: cztery zjeżdżalnie zewnętrzne, liczne tory do pływania, hydromasaże i bicze wodne, wiele ścianek wspinaczkowych czy zjeżdżalnie pod postacią aligatora i żółtego węża.

4.House of Attractions

Adres: ul. Grodzka 2, 31-006 Kraków
Godziny otwarcia: codziennie 10:00-23:00
Data powstania: brak informacji
Co zawiera atrakcja: kino 7D, labirynt lustrzany, wirtualna rzeczywistość, labirynt laserowy, muzeum, kolejka górska w 3D, pokój nieskończoności.
Link do strony atrakcji: https://houseofattractions.club/

House Of Attractions to wyjątkowe miejsce, znajdujące się w centrum Krakowa, w którym każdy znajdzie doskonałą rozrywkę dla siebie. Niewątpliwym atutem jest fakt, że jest to obiekt, gdzie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, więc z różnorodnych atrakcji mogą korzystać nawet Ci najmłodsi.

Dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą na teren House Of Attractions bezpłatnie. Z kolei w przypadku reszty osób – ceny są uzależnione od pakietu, jaki będzie wybrany. Są one bardzo zróżnicowane i dopasowane do potrzeb odwiedzających, gdyż można kupić pakiet na 3 atrakcje lub na wszystkie w cenie 49,99 zł.

Na terenie House Of Attractions znajduje się aż 8 różnych atrakcji, a należą do nich: Labirynt lustrzany, Pokój nieskończoności, Kolejka górska w 3d, pokój Wirtualna rzeczywistość, Kino 7D, Labirynt laserowy, Taśmowy labirynt, a także Muzeum.

5.Ogród Doświadczeń Stanisława Lema

Adres: Park Lotników Polskich, al. Pokoju 68, 31-580 Kraków.
Godziny otwarcia: pon-pt – 09:00-17:00; sob-niedz – 10:00-19:00
Data powstania: 2007 r.
Co zawiera atrakcja: 35 eksponatów dydaktycznych jak np. wirujący krater, kalejdoskop gigant, luneta obserwacyjny, telegraf akustyczny.
Link do strony atrakcji: https://www.mit.krakow.pl/ogrod/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ogr%C3%B3d_Do%C5%9Bwiadcze%C5%84_w_Krakowie-kolyska_Newtona.jpg

Ogród Doświadczeń Stanisława Lema, nazywany potocznie również Krakowskim Ogrodem Doświadczeń park edukacyjny, powstały w 2007 roku. Łącznie zajmuje on aż 6 ha powierzchni południowo-wschodniej części Parku Lotniku Polskich. Na dydaktyczną wystawę plenerową składają się różne konstrukcje, modele, a także urządzenia, które pozwalają na poznawanie praw fizyki i świata przyrody.

Cena biletu normalnego wynosi 15 zł, ulgowego – 13 zł, zaś dla dzieci od 3 do 6 lat – 10 zł. Istnieje także możliwość zakupu biletu rodzinnego, którego koszt to 44 zł. Na terenie parku można być nie tylko biernym obserwatorem, ale również można czynnie brać udział w eksperymentach lub doświadczać ich skutków na sobie. Dzięki temu Krakowski Ogród Doświadczeń działa w myśl zasady „bawiąc uczy”, zwłaszcza najmłodszych eksperymentatorów.

Ogród Doświadczeń Stanisława Lema obfituje w różnorodne instalacje oraz konstrukcje, a wśród nich znajdują się, m.in. oddychający prostokąt, wirujący krater, telegraf akustyczny, koło spiralne, nurek Kartezjusza, obrotnica czy kołyska Newtona (zdjęcie powyżej).

6.Krakowskie ZOO

Adres: aleja Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14, 30-232 Kraków.
Godziny otwarcia: codziennie od 09:00 do 18:30
Data powstania: 1929 r.
Co zawiera atrakcja: około 1500 sztuk zwierząt, w tym dział pingwinarium czy wybieg dla żyraf.
Link do strony atrakcji: https://zoo-krakow.pl/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krak%C3%B3w_ZOO_-_exit.jpg

Krakowskie ZOO to jeden z najpopularniejszych polskich, ogrodów zoologicznych, którego powierzchnia wynosi blisko 17 ha. ZOO zostało otwarte jeszcze przed II wojną światową w 1929 roku na terenie krakowskiego Lasu Wolskiego. Obecnie zoo w Krakowie posiada 260 gatunków – około 1500 sztuk zwierząt.

Ceny biletów różnią się od siebie w zależności od sezonu. W sezonie letnim, tj. od kwietnia do końca października – bilet normalny kosztuje 30 zł, a ulgowy – 25 zł. Z kolei od listopada do końca marca, bilet można kupić w obniżonych cenach. Wówczas koszt biletu normalnego to 20 zł, a biletu ulgowego – 16 zł. Z opłat zwolnione są dzieci do 3 roku życia oraz wychowankowie Domów Dziecka.

Na terenie ZOO żyje 260 różnych gatunków zwierząt, które swoje naturalne środowisko
mają na całym świecie. Niewątpliwą frajdą dla najmłodszych zwiedzających jest możliwość wzięcia udziału w pokazach karmienia słoni, uchatek czy pingwinów. Do najsłynniejszych okazów, zamieszkujących ZOO, należą: słonie indyjskie, orły cesarskie, jaguary, szympansy czy wydry europejskie.

7.Podziemia Rynku

Adres: Muzeum Krakowa, ul. Rynek Główny 1, 31-042 Kraków.
Godziny otwarcia: pon, śr i czw – 10:00-19:00; pt-niedz – 10:00-20:00; wt – 10:00-14:00
Data powstania: 2010 r.
Co zawiera atrakcja: skrzyżowanie szlaków drożnych, relikty spalonej osady, cmentarzysko z XI w., historiografia miasta Krakowa, hologramy – zabudowa Rynku, rekonstrukcja kramu kupca średniowiecznego i wiele więcej.
Link do strony atrakcji: https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rynek-podziemny

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kramy_Bogate_w_podziemiach_Rynku_w_Krakowie.JPG

Podziemia Rynku to jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który znajduje się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Zajmuje on powierzchnię ponad 6 tys. m², w tym blisko 4 tys. m² to rezerwat archeologiczny. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce 24 września 2010 roku.

W przypadku osób indywidualnych cena biletu normalnego wynosi 28 zł w dni powszednie jak i w weekendy. Z kolei koszt biletu ulgowego to 24 zł. Rodziny mogą zaopatrzyć się w bilet rodzinny w kwocie 56 zł.

Muzeum Podziemnego Rynku dysponuje zarówno stałą, jak i czasową ekspozycją. Wystawa stała zatytułowana „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” to multimedialne widowisko, które pozwala przenieść się w czasie i poczuć klimat średniowiecznego Krakowa. W jej skład wchodzą również: główne towary eksportowe Krakowa, średniowieczne bruki Sukiennic, mapa handlu dalekiego, rekonstrukcja dwunastowiecznych warsztatów złotnika i kowala.

Muzeum dysponuje również specjalnie wydzieloną strefą dla dzieci, gdzie znajduje się, m.in. pokój zabaw z teatrzykiem Legenda o dawnym Krakowie.

8.Muzeum Lotnictwa Polskiego

Adres: al. Jana Pawła II 39, 31-864 Kraków
Godziny otwarcia: pon – zamknięte; wt-niedz – 09:00-17:00
Data powstania: 1964 r.
Co zawiera kolekcja: eksponaty związane z historią polskiego lotnictwa, w tym ponad 200 statków powietrznych.
Link do strony muzeum: https://muzeumlotnictwa.pl/muzeum/pl/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:L60_Brigadyr_PICT0014.JPG

Muzeum Lotnictwa Polskiego to nie lada gratka dla wszystkich miłośników powietrznych maszyn. Jest zlokalizowane na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, co dodatkowo dodaje mu wyjątkowego klimatu. Oprócz gromadzenia historycznych, powietrznych pamiątek, muzeum jest również placówką edukacyjną, bowiem organizuje wiele prelekcji oraz warsztatów dla uczniów.

Wstęp bezpłatny do Muzeum Lotnictwa Polskiego jest możliwy wyłącznie we wtorki. Poza tym dniem bilet normalny kosztuje 27 zł, natomiast ulgowy – 16 zł. Powyższe ceny nie obowiązują dzieci do lat 7, które wchodzą na teren muzeum bezpłatnie bez względu na dzień tygodnia,

W Muzeum Lotnictwa Polskiego można zobaczyć ponad 200 samolotów, śmigłowców, szybowców czy motoszybowców. Ponadto placówka poza wystawami stałymi, dysponuje również wystawami czasowymi.

9.Kopiec Kościuszki

Adres: al. Waszyngtona 1, 30-204 Kraków.
Godziny otwarcia: codziennie od 09:30 do 18:00
Data powstania: 1820-1823 r.
Co zawiera atrakcja: Muzeum Kościuszkowskie, galeria figur woskowych, Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne im. T. Kościuszki oraz wiele wystaw poświęconych Tadeuszowi Kościuszce.
Link do strony atrakcji: https://www.kopieckosciuszki.pl/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ko%C5%9Bciuszko_Mound,Independence_Day(United_States)_July_4._2019,_1_G._Washington_Av.,_Krak%C3%B3w,_Poland.jpg

Kopiec Kościuszki to jeden z pięciu kopców krakowskich, w całości poświęcony pamięci Tadeusza Kościuszce. Znajduje się on na Górze św. Bronisławy w zachodniej części małopolskiej stolicy. Był budowany od 1820 do 1823 roku, a jego całkowita wysokość wynosi ponad 30 m. Przy kopcu działa również Muzeum Kościuszkowskie.

Poza kilkoma dniami w roku, wstęp na teren Kopca Kościuszki jest objęty opłatą. Bilet normalny kosztuje 20 zł, z kolei ulgowy – 15 zł. Istnieje również możliwość zakupu biletów rodzinnych dla rodzin do 4 i do 6 osób. Kopiec można zwiedzać bezpłatnie 4 lutego (urodziny Tadeusza Kościuszki), 24 marca (dzień przysięgi Tadeusza Kościuszki oraz wybuch Insurekcji Kościuszkowskiej), a także 15 października (dzień śmierci Tadeusza Kościuszki).

Na terenie Kopca Kościuszki można zwiedzić: Muzeum Kościuszkowskie z licznymi stałymi ekspozycjami, Ogród Kościuszkowski czy Bibliotekę Kościuszkowską.

10.Muzeum Inżynierii i Techniki

Adres: ul. Świętego Wawrzyńca 15, 31-060 Kraków.
Godziny otwarcia: pon – zamknięte; wt-niedz – 11:00-18:00
Data powstania: 1998 r.
Co zawiera atrakcja: eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii techniki.
Link do strony atrakcji: https://www.mit.krakow.pl/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krak%C3%B3w,Muzeum_In%C5%BCynierii_Miejskiejfotopolska.eu(220006).jpg

Muzeum Inżynierii i Techniki to obiekt, który swoją siedzibę ma w budynku dawnej zajezdni pierwszego wąskotorowego tramwaju elektrycznego. Z pewnością zadowoli ono każdego małego miłośnika technicznych wynalazków. Muzeum posiada dwa oddziały: Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema oraz Hangar Czyżyny.

Wstęp do Muzeum Inżynierii i Techniki jest możliwy wyłącznie za okazaniem biletu. Koszt biletu normalnego to 10 zł, natomiast ulgowego – 8 zł. Dzieci w wieku przedszkolnym, tj. od 3 do 6 lat obowiązuje opłata 6 zł za bilet. W odpowiedzi na Państwa oczekiwania Muzeum oferuje również bilet rodzinny dla rodziny 2+2 lub 1+3 w cenie 30 zł.

Do najpopularniejszych wystaw na terenie muzeum należą: Drukarstwo krakowskie XV-XX wieku, Tramwaje na Wawrzyńca, Inżynieryjny portret miasta, Polskie mikrosamochody, 110 lat tramwaju elektrycznego w Krakowie czy Polskie radia i telewizory.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry