Londyn
Paryż
Rzym
Nowy Jork
Moskwa
Poprzedni
Następny

Top 10 – Darmowe muzea w Warszawie

1.Muzeum Techniki Wojskowej

Adres: ul. Powsińska 13, 02-920 Warszawa
Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (wstęp bezpłatny w czwartki)
Data powstania: 22 kwietnia 1920 r.
Co zawiera kolekcja: broń wojskowa, czołgi, samoloty, inne pojazdy pancerne.
Link do strony muzeum: http://www.muzeumwp.pl/muzeum-polskiej-techniki-wojskowej.php

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2P16_TEL_at_the_Muzeum_Polskiej_Techniki_Wojskowej_in_Warsaw.jpg

Muzeum Techniki Wojskowej znajduje się w części XIX-wiecznego fortu rosyjskiego IX Twierdzy Warszawa, który ulica Powsińska przedziela na dwie części, tj. muzeum oraz park. Obiekt zawiera liczne stałe wystawy plenerowe, bogate w stary sprzęt wojskowy oraz pojazdy pancerne jak np. czołgi, samoloty czy ciągniki artyleryjskie.

Dodatkowo Muzeum Techniki Wojskowej jest oddziałem, który prowadzi działalność poszukiwawczą oraz wydobywczą, co oznacza, że duża część wystawionych eksponatów jest odrestaurowywana oraz poddawana odpowiedniej konserwacji.

Wstęp do muzeum jest całkowicie bezpłatny w czwartki. W pozostałe dni obowiązuje następujące opłaty za bilety – normalny w cenie 12 zł, zaś ulgowy w kwocie 6 zł. Niemniej jednak zdecydowanie warto zabrać tu, nie tylko miłośników broni palnej czy pojazdów wojskowych, ale każdego kto fascynuje się historią.

2.Muzeum Narodowe

Adres: Aleje Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa
Godziny otwarcia: pon – zamknięte, pt – 10-20:00, wt-niedz – 10-18:00 (wstęp bezpłatny we wtorki)
Data powstania: 1862 r.
Co zawiera kolekcja: dzieła sztuki, tj. obrazy, ryciny, rzeźby, fotografie.
Link do strony muzeum: http://www.mnw.art.pl/

Źródło: https://www.flickr.com/photos/129231073@N06/25415788261

Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z najstarszych muzeów sztuki w całej Polsce. Siedziba główna znajduję się przy Al. Jerozolimskich 3, lecz muzeum posiada jeszcze 4 oddziały, tj. Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny w każdy wtorek. W pozostałe dni otwarcia obiektu obowiązuje standardowy cennik, tj. 20 zł bilet normalny, 10 zł ulgowy, a za 1 zł mogą wejść uczniowie oraz studenci do 26 r.ż.

Oprócz wystaw stałych takich jak Galeria Sztuki Starożytnej lub Średniowiecznej, muzeum w swoim portfolio posiada również wystawy czasowe. Ponadto – w jego murach organizowane są warsztaty malarskie, wykłady, a także zajęcia dla najmłodszych odwiedzających.

Do najpopularniejszych zbiorów należą: obraz „Piękna Madonna z Wrocławia”, malowidło „Św. Anna” z VIII w. czy obraz autorstwa Stanisława Wyspiańskiego „Autoportret wśród pędów winobluszczu”.

3.Muzeum Geologiczne

Adres: ul. Rakowiecka 4, 00-975 Warszawa
Godziny otwarcia: pon-pt – 9-17:30, sob – zamknięta, niedziela – 10-15:00
Data powstania: 1919 r.
Co zawiera kolekcja: szkielety wymarłych gatunków zwierząt, surowce mineralne, skamieliny.
Link do strony muzeum: https://www.pgi.gov.pl/muzeum/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mamut_w%C5%82ochaty_Muzeum_Geologiczne_w_Warszawie.JPG

Muzeum Geologiczne w Warszawie to ponad stuletni obiekt, który w swoim szerokim portfolio otwiera przed zwiedzającym wszystko to, co kryje Ziemia – zarówno współczesna jak i ta sprzed tysięcy lat.

Do dyspozycji odwiedzających oddaje się przeróżne wystawy, począwszy od stałych, przez plenerowe, a kończąc na czasowych oraz wypożyczanych zbiorach. Wstęp do muzeum jest bezpłatny dla każdego bez względu na wiek oraz przez 6 dni w tygodniu.

Wystawy są zróżnicowane tematycznie oraz zainteresują każdego – nawet najmłodszego odkrywcę. Wśród najsłynniejszych eksponatów znajdą Państwo, m.in. rekonstrukcję polskiego dinozauradilofozaura, szkielet mamuta włochatego, a także bogate kolekcje skał, minerałów i skamielin. Ogółem na wszystkich dostępnych wystaw zgromadzono około 4,5 tysiąca eksponatów.

4.Muzeum Powstania Warszawskiego

Adres: ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa
Godziny otwarcia: wtorek – zamknięte, pon-pt – 9-18:00 (wstęp bezpłatny w poniedziałki), sob-niedz – 10-18:00
Data powstania: 10 lutego 1983 r., otwarcie 31 lipca 2004 r.
Co zawiera kolekcja: broń, przedmioty osobiste, listy, mapy, tablice, dokumenty powstańców.
Link do strony muzeum: https://sghradoslaw44.pl/muzeum/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Akcja_Burza_Muzeum_Powstania_Warszawskiego.JPG

Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce niewątpliwie klimatyczne, gdzie nie brakuje wzruszenia i podziwu. Ekspozycje nawiązują do pamiętnego okresu w historii Polski, tj. Powstania Warszawskiego z 1944 r.

Muzeum zostało utworzone w 1983 r, zaś oficjalnie otwarte zostało w 60. Rocznicę Powstania Warszawskiego w 2004 r. Średni czas zwiedzania muzeum to około 2 godziny.

W poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny. W pozostałe dni obowiązują następujące ceny biletów: 25 zł normalny, 20 zł ulgowy, natomiast 10 zł dla osób, które posiadają Kartę Dużej Rodziny.

Wśród dostępnych eksponatów można zobaczyć, m.in. pozostałości po powstańcach pod postacią dokumentów, odzieży, broni palnej czy butów.

5.Muzeum Karykatury

Adres: ul. Kozia 11, 00-070 Warszawa
Godziny otwarcia: wt-śr i pt-niedz – 10-18:00 (wstęp bezpłatny we wtorki); czw – 12-20:00; pon – zamknięte
Data powstania: 1978 r.
Co zawiera kolekcja: polskie i zagraniczne grafiki, obrazy oraz fotografie o tematyce satyrycznej.
Link do strony muzeum: https://muzeumkarykatury.pl/index.php/pl/wizyta

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:POL_Warszawa_Muzeum_Karykatury.jpg

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego to miejsce, które dysponuje najsłynniejszymi, unikalnymi grafikami artystycznymi, w tym malowidłami, fotografiami czy rysunkami, utrzymanymi w tematyce satyrycznej. Znajduje się ono w centrum Warszawy przy ul. Koziej i do tej pory zgromadziło około 20 tysięcy eksponatów.

Muzeum można bezpłatnie zwiedzić w każdy wtorek. W pozostałe dni za bilet normalny trzeba zapłacić 10 zł, zaś za ulgowy – 5 zł. Obiekt dysponuje również możliwością zakupienia biletu rodzinnego w cenie 20 zł (2 osoby dorosłe + max. 3 dzieci).

W muzeum można podziwiać dzieła takich twórców jak, m.in. Jerzego Flisaka, Juliana Bohdanowicza, Franciszka Kostrzewskiego oraz założyciela – Eryka Lipińskiego.

6.Muzeum Marie Curie-Skłodowskiej w Warszawie

Adres: ul. Freta 16, 00-227 Warszawa
Godziny otwarcia: wt-sob – 12-18:00 (wstęp darmowy we wtorki), niedziela i poniedziałek – zamknięte
Data powstania: 1967 r.
Co zawiera kolekcja: rzeczy osobiste noblistki i jej męża, dokumenty, fotografie, medale.
Link do strony muzeum: https://www.mmsc.waw.pl/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Maria_Sklodowska-Curie_Museum_Warsaw_07.JPG

Muzeum Marie Curie-Skłodowskiej znajduje się w zrekonstruowanej kamienicy z XVIII wieku, w której urodziła się noblistka. Ma ono charakter typowo biograficzny oraz edukacyjny, przybliżając wszystkim historię osiągnięć Marii Curie-Skłodowskiej.

Wstęp do muzeum jest darmowy we wtorki. W pozostałe dni otwarcia obiektu, cena za bilet normalny wynosi 11 zł, natomiast za bilet ulgowy należy zapłacić 5 zł. W cenie uwzględniony jest również audio przewodnik, który z pewnością uatrakcyjni zwiedzanie muzeum.

W Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej można zobaczyć większość unikalnych pamiątek z życia codziennego oraz zawodowego noblistki. Najpopularniejsze eksponaty to zbiory oryginalnych notatek, dokumenty czy przyrządy pomiarowe używane przez małżeństwo Curie w ich paryskim laboratorium.

7.Park Rzeźby w Królikarni

Adres: ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa
Godziny otwarcia: pt-niedz – 10-18:00; czwartek – 12-20:00 (wstęp darmowy w czwartki); poniedziałek i wtorek – zamknięte
Data powstania: 1965 r.
Co zawiera kolekcja: wybrane ekspozycje z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Link do strony muzeum: http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/wizyta/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warsaw_-Krolikarnia_palace%28front%29.jpg

Park Rzeźby to malownicze miejsce pośród zielonych drzew i krzewów, w pobliżu klasycystycznego Pałacu Królikarnia. Na terenie Parku pojawiają się liczne instalacje, które zapowiadają również wystawy czasowe w pałacu. Ponadto na przestrzeni Parku Rzeźby organizowane są eskpozycje plenerowe.

Część z obecnych na terenie parku rzeźb znajduje się na stosunkowo niskich postumentach tak aby były one dostępne dla wszystkich zwiedzających, zarówno dla dzieci jak i osób z niepełnosprawnościami.

Darmowe wejście na teren Parku Rzeźby jest możliwe jedynie w czwartki. Poza tym dniem, obowiązuje następujący cennik – bilet normalny zakupią Państwo w cenie 15 zł, bilet ulgowy za 10 zł, zaś bilet rodzinny w cenie 32 zł (max. 6 osób).

Do najpopularniejszych ekspozycji należą, m.in. rzeźby autorstwa Xawerego Dunikowskiego, Alfonsa Karnego czy Stanisława Ostrowskiego.

8.NBP Centrum Pieniądza

Adres: ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa
Godziny otwarcia: śr-niedz – 10-18:00, czwartek – 10-20:00, poniedziałek – zamknięte
Data powstania: 14 maja 2016 r.
Co zawiera kolekcja: polskie numizmaty, monety z całego świata, interaktywne wystawy popularyzujące wiedzę ekonomiczną.
Link do strony muzeum: https://www.cpnbp.pl/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tree_of_Knowledge_Centrum_Pieniadza_NBP_AB.jpg

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka to miejsce, któremu przyświeca unikalny cel – szerzyć oraz popularyzować wiedzę z zakresu ekonomii i historii pieniądza. Uroczyste otwarcie Centrum nastąpiło w 2016 roku podczas Nocy Muzeów w Warszawie.

Placówka jest interaktywnym miejscem z aż 16 salami tematycznymi, które mają za zadanie przybliżyć jak największemu gronu odbiorców historię powstania i ewolucję systemu bankowego oraz bankowości centralnej. Zwiedzanie powyższego Centrum Pieniądza NBP jest bezpłatne dla wszystkich i nie wymaga uprzedniej rezerwacji biletów.

W Centrum Pieniądza znajdują się bardzo ciekawe eksponaty jak np. skarbiec ze sztabą złota, unikalne monety z całego świata, w tym również cenne, polskie numizmaty.

9.Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Adres: Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa
Godziny otwarcia: pon-niedz – 9:30-21:00 (wstęp bezpłatny w czwartki)
Data powstania: 1995 r.
Co zawiera kolekcja: zbiory sztuki pochodzące z kolekcji wilanowskiej Stanisława Kostki Potockiego.
Link do strony muzeum: https://www.wilanow-palac.pl/

Źródło: https://www.flickr.com/photos/futuredu/11784285394

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jako samodzielna instytucja zostało utworzone w 1995 roku. Siedzibą muzeum jest rezydencja króla Jana III Sobieskiego, czyli urokliwy pałac wykończony w barokowym stylu architektonicznym.

Przedmiotem wystaw muzealnych są doskonale zachowane zbiory dzieł sztuki, pochodzące ze stworzonej przez Stanisława Kostkę Potockiego – kolekcji wilanowskiej. Oprócz obszernego zaplecza artystycznego, muzeum otacza niemal 89-hektarowy zielony obszar pałacowo-parkowy, który nadaje całemu miejscu historycznego klimatu.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny w czwartek. Natomiast w pozostałe dni cena biletu normalnego wynosi 35 zł, z kolei biletu ulgowego – 28 zł. Dzieci do lat 7 mogą zwiedzać muzeum za darmo.

Najpopularniejsze prace malarskie, jakie skrywają mury pałacu to, m.in. „Madonna z dzieciątkiem” Petera Paula Rubensa czy „Portret konny Stanisława Kostki Potockiego” autorstwa Jacques-Louis Davida.

10.Zamek Królewski w Warszawie

Adres: plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa
Godziny otwarcia: wt-niedz – 10-18:00 (wstęp darmowy w środy); poniedziałek – zamknięte
Data powstania: 1979 r.
Co zawiera kolekcja: kolekcje militariów, uzbrojenia militarnego, zbiory dzieł sztuki europejskiej.
Link do strony muzeum: https://www.zamek-krolewski.pl/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warszawa-Zamek_Kr%C3%B3lewski.jpg

Zamek Królewski w Warszawie to barokowo-klasycystyczny zamek, odrestaurowany i odbudowany po doszczętnym zniszczeniu przez Niemców w 1944 roku podczas II wojny światowej. W przeszłości był siedzibą władz Rzeczypospolitej, tj. króla oraz Sejmu. Obecnie na terenie zamku znajdują się wystawy stałe oraz organizowane są wystawy czasowe.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny w każdą środę. W pozostałe dni otwarcia obiektu obowiązuje standardowy cennik, jednakże ceny bardzo często ulegają zmianie, więc najlepszym rozwiązaniem jest weryfikacja cen na oficjalnej stronie muzeum.

Do wystaw stałych można zaliczyć przede wszystkim: Apartamenty Królewskie, liczne galerie bogate w dzieła sztuki z różnych okresów historycznych czy chociażby dawne sale sejmowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry