Londyn
Paryż
Rzym
Nowy Jork
Moskwa
Poprzedni
Następny

Punkty i tarasy widokowe w Rzymie

Bezpłatne

1.Wzgórze Palatyn

Wysokość punktu: 60 m.
Wstęp/ceny: darmowy, wejście na taras płatne
Strona internetowa: Palatyn – Wikipedia.

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Palatine_Hill_-Rome-_20140808_2810.jpg, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Palatino.JPG

Wzgórze Palatyn to nie tylko jedno z siedmiu wzgórz Rzymu, ale też miejsce związane z legendą o założycielach Rymu, bo to właśnie tu w grotach wilczyca miała dokarmiać i zajmować się Romulusem i Remusem.

To jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania, a same punkty tarasowe przyciągają wielu chętnych. Z wysokości ok. 60 metrów ponad miastem można podziwiać choćby Forum Romanum.

Najłatwiej można tu dojść kierując się na lewo od Forum Romanum w kierunku Łuku Tytusa. Wejście na taras jest płatne, ale warto skorzystać z biletu łączonego na 3 obiekty, na których odwiedzenie są 24 godziny. Bilety można kupić tutaj.

2. Terrazza del Pincio w ogrodach Borghese

Lokalizacja: Viale Gabriele D’Annunzio, 00187 Roma RM
Wysokość punktu: 61 m.
Wstęp/ceny: bezpłatne
Godziny otwarcia: czynne całą dobę
Strona internetowa:

Źródło: https://www.flickr.com/photos/pom-angers/33037168430, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Terrazza_del_Pincio_%2846397854832%29.jpg

To jedno z tych miejsc, jakie można zwiedzić bezpłatnie. Ten punkt widokowy znajduje się na terenie pięknego parku Borghese.

Najlepiej jest go odwiedzić o zachodzie słońca, kiedy roztaczają się malownicze widoki na Pizza del Popolo czy rzymską dzielnicę Prati. A wszystko to na wysokości 61 metrów.

Sam park pełen jest pięknych fontann i zabytkowych budowli, wszystko to w pięknym otoczeniu zieleni. Samo dojście na taras widokowy nie jest zbyt wymagające. Warto zaplanować więcej czasu na zwiedzanie, bo samo obejście ogrodów zajmie nieco czasu.

3. Wzgórze Janikulum

Lokalizacja: via Garibaldi, Salita di Sant’Onofrio, 00165 Roma RM
Wysokość punktu: 81 m.
Wstęp/ceny: bezpłatne
Godziny otwarcia: czynne całą dobę
Strona internetowa: https://sovraintendenzaroma.it/i_luoghi/ville_e_parchi_storici/passeggiate_parchi_e_giardini/passeggiata_del_gianicolo

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:View_of_Rome_from_Monte_Gianicolo,_Rome_-_3436.jpg, https://www.flickr.com/photos/franganillo/52363870303/

Wzgórze znajduje się na prawym brzegu Tybru i jest jednym z najwyższych punktów widokowych.

Z wysokości 81 metrów można podziwiać panoramę miasta. Na szczycie jest pomnik Giuseppe Gariladiego, który zjednoczył Włochy i jest ważną postacią historyczną. To miejsce chętnie wybierane na podziwianie budzącego się dopiero miasta o wschodzie słońca.

Samo wejście na taras widokowy jest bezpłatne. Na miejscu jest też mały bar, w którym można zamówić aromatyczną kawę czy kieliszek wina. To jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia.

4. Vittoriano (Ołtarz Ojczyzny)

Lokalizacja: Piazza Venezia, 00186 Roma RM
Wysokość punktu: 81 m.
Wstęp/ceny: bezpłatne, wejście na tarasy na dachu płatne
Godziny otwarcia: codziennie 09:30-19:30
Strona internetowa: https://vive.cultura.gov.it/it/

Źródło: https://www.flickr.com/photos/argenberg/289802799, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:View_from_Vittoriano_%28Rome%29.jpg

Vittoriano to pomnik zwany Ołtarzem Ojczyzny, który upamiętnia zjednoczenie Włoch.

Poza znajdującym się tu tarasem widokowym, warto odwiedzić też muzeum Risorgimento, które upamiętnia to wydarzenie. Vittoriano znajduje się na północnym zboczu Kapitolu, przy placu Weneckim. Jest to miejsce obchodów świąt państwowych, więc warto zwrócić na to uwagę przy planowaniu zwiedzania.

Samo wejście na tarasy jest bezpłatne, poza tarasami na dachu. A widok z ponad 80 metrów robi wrażenie. Zwiedzanie jest możliwe od 9:30 do 19:30, jednak ostatnie wejście jest o 18:45.

5. Wzgórze Awentyn (Ogród Pomarańczowy)

Wysokość punktu: –
Wstęp/ceny: bezpłatne
Strona internetowa: Awentyn – Wikipedia.

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ripa_-_Aventino_-_CavalieriDiMalta.JPG, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aventino_s_Maria_del_Priorato_s_Pietro_dal_giardino_1050424.JPG

Ogród Pomarańczowy to miejsce, gdzie zwłaszcza o złotej godzinie trzeba się liczyć ze sporą ilością turystów.

Ogród został zaprojektowany w 1932 roku, ale na bieżąco dokonuje się tam nasadzeń, żeby bogata roślinność zachwycała odwiedzających to miejsce. Wejście na taras widokowy jest bezpłatne, trzeba się liczyć jednak z tym, że trzeba pokonać kawałek pod górkę.

Z tarasu można podziwiać choćby Zatybrze, wzgórze Janikulum, kopułę Bazyliki w. Piotra. Jeśli zależy Ci na ładnym zdjęciach, wart ruszyć nieco przed złota godziną, kiedy jeszcze nie ma tam tłumów.

6. Schody Hiszpańskie

Lokalizacja: Piazza di Spagna, 00187 Roma RM
Wysokość punktu: –
Wstęp/ceny: bezpłatne
Strona internetowa: Schody Hiszpańskie – Wikipedia.

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roma-scalinat%C3%A0_trinit%C3%A0_dei_monti.jpg, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scalinata_della_Trinit%C3%A0_dei_Monti.jpg

To jedno z najchętniej uwiecznianych na fotografiach miejsce, jednak same schody niekiedy zniechęcają podróżujących przed wędrówką w górę. Ale zdecydowanie warto, bo widoki są niesamowite.

Samo wejście na taras widokowy jest bezpłatne. W pobliżu jest zabytkowy kościół Trinita dei Monti, a u stóp schodów Piazza Trinita dei Monti. Same schody mają 138 stopni i są najdłuższymi i najszerszymi schodami w Europie.

Warto wybrać się tu o poranku lub wieczorową porą, kiedy upał jeszcze nie dokucza. Nie ma konieczności rezerwowania biletów online.

7. Terrazza Caffarelli

Lokalizacja: Piazzale Caffarelli, 4, 00186 Roma RM
Wysokość punktu: –
Wstęp/ceny: bezpłatne
Godziny otwarcia: codziennie 09:30-19:00
Strona internetowa: https://www.facebook.com/terrazzacaffarelliroma/

Źródło: https://www.facebook.com/terrazzacaffarelliroma/photos

Na dachu zabytkowego budynku można rozsiąść się i podziwiać widoki rozciągające się z Wzgórza Kapitolińskiego.

Jest tu mała kawiarnia, a samo wejście na taras widokowy jest bezpłatne. Jednak jeśli chcesz podziwiać wschód słońca to raczej nie tu, bowiem miejsce jest czynne od 9:30 do 19:30. jednak nie zmienia to faktu, że widoki są piękne. Kiedyś znajdowała się tu ambasada Prus.

Będąc tu warto odwiedzić Museo Nuovo, które mieści się na parterze budynku z tarasem widokowym.

Płatne

1. Bazylika Św. Piotra

Lokalizacja: Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano
Wysokość punktu: 137 m.
Wstęp/ceny: od 8€
Godziny otwarcia: 07:00-19:00 (01.04-30.09); 07:00-18:30 (01.10-31.03)
Strona internetowa: https://www.vatican.va/various/basiliche/san_pietro/index_it.htm

Źródło: https://it.wikipedia.org/wiki/Basilica_di_San_Pietro_in_Vaticano

Tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać. Bazylika Św. Piotra to druga co do wielkości Świątynia na świecie, a z wysokości 137 metrów można podziwiać panoramę miasta. Do pokonania 551 schodów, które miejscami są bardzo wąskie. Jednak widok zdecydowanie to rekompensuje.

Wejście na taras jest płatne, kosztuje 8 lub 10 euro – ceny zależą od tego, czy ktoś pokonuje całą trasę pieszo, czy wybierze windę, która skraca schody o prawie połowę.

To zdecydowanie punkt obowiązkowy podczas zwiedzania.

2. Terrazza delle Quadrighe

Lokalizacja: Piazza d’Aracoeli, 1, 00186 Roma RM
Wysokość punktu: 70 m. powyżej placu Weneckiego
Wstęp/ceny: 15€
Godziny otwarcia: codziennie 09:30-19:30
Strona internetowa: https://vive.cultura.gov.it/it/terrazza-panoramica

Źródło: https://www.facebook.com/VIVEVittorianoPalazzoVenezia/photos, https://www.tripadvisor.it/LocationPhotoDirectLink-g187791-d2363474-i230617561-Roma_dal_Cielo_Terrazza_delle_Quadrighe-Rome_Lazio.html

Ołtarz Ojczyzny to jedno z ważniejszy miejsc dla mieszkańców Rzymu. Piękne budowle i widoki przyciągają też turystów.

W niższej części budynku znajduje się darmowy punkt widokowy, jednak warto zapłacić te kilka Euro, żeby podziwiać panoramę miasta, a uznaje się, że to jeden z najlepszych punktów widokowych. Wejście kosztuje 15 euro, młodzież w wieku 18-15 zapłaci jedynie 2 euro, a dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia wchodzą bezpłatnie.

Widać stąd doskonale Forum Romanum i inne piękne budowle. Taras można odwiedzić codziennie od 9:30 do 19:30, ostatnie wejście o 18:45.

3. Taras Zamku Św. Anioła

Lokalizacja: Lungotevere Castello, 50, 00193 Roma RM
Wysokość punktu: 10 m.
Wstęp/ceny: 15€
Godziny otwarcia: wt-ndz 09:00-19:30; poniedziałek – nieczynne
Strona internetowa: http://castelsantangelo.beniculturali.it/

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Castel_Sant%27Angelo, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Castel_Sant%27Angelo_%2840071360473%29.jpg

Ten punkt widokowy znajduje się na górnej kondygnacji Muzeum.

Warto więc poza samymi widokami zapanować też zwiedzenie. Na szczycie znajduje się restauracja i kawiarnia, a wszystko to z widokiem na Watykan i Bazylikę Św. Piotra. Bilety warto zarezerwować wcześniej, a ciekawą opcją jest wieczorne zwiedzanie w sezonie letnim.

Wejście kosztuje 15 euro, młodzież w wieku 18-15 zapłaci jedynie 2 euro, a bilety można kupić tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry