Londyn
Paryż
Rzym
Nowy Jork
Moskwa
Poprzedni
Następny

Punkty i tarasy widokowe w Krakowie

Bezpłatne:

1.Wzgórze Wawelskie

Wysokość punktu: 228 m.
Lokalizacja: Kraków
Wstęp/ceny: wejście na wzgórze bezpłatne
Godziny otwarcia: czynne całą dobę
Strona internetowa: Wzgórze Wawelskie – Wikipedia

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawel

Wawel to jeden z najsłynniejszych dzieł kultury w Polsce, wpisany do światowego rejestru zabytków UNESCO.

Na Wzgórzu Wawelskim znajdują się aż dwa zespoły budowlane: Zamek Królewski na Wawelu oraz bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Jest to wprost konieczne miejsce do zwiedzenia podczas pobytu w dawnej stolicy Polski.

Wzgórze wznosi się 228 metrów n.p.m., a jej wybitność wynosi 30 metrów. Poza doskonałym widokiem na panoramę miasta można tu zwiedzić cały szereg zabytków, w tym: apartamenty królewskie, skarbiec koronny, zbrojownię, groby królewskie, Kryptę Wieszczów Narodowych czy też słynny dzwon Zygmunta.

2. Wieża Bazyliki Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu

Wysokość punktu: 70 m.
Lokalizacja: ul. Bożego Ciała 26, 31-059 Kraków
Wstęp/ceny: bezpłatne
Godziny otwarcia: pon-sob 07:00-18:00; niedziela – zamknięte
Strona internetowa: http://www.bozecialo.net/

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Bo%C5%BCego_Cia%C5%82a_w_Krakowie

Kościół Bożego Ciała to rzymskokatolicki kościół parafialny stanowiący podwójne sanktuarium. Świątynie tą ufundował jeszcze w 1340 roku Kazimierz Wielki.

Z kolei wieża Bazyliki ma przeszło 70 metrów wysokości. Choć pierwotnie planowano wznieść dwie wieże na wzór bazyliki Mariackiej. Planu tego zaś nie zrealizowano. Współcześnie wieża ta stanowi znamienitą atrakcję turystyczną.

Widok z niej jest wprost zatrważający bowiem obejmuje niemal całą aglomerację Krakowa. Oferuje wprost niezrównany widok na Wzgórze Wawelskie i Stare Miasto w Krakowie, a dodatkowo nacechowany historycznie obiekt zdecydowanie wart jest odwiedzenia.

3. Kopiec Józefa Piłsudskiego

Wysokość punktu: 35 m.
Lokalizacja: Kraków
Wstęp/ceny: bezpłatne
Godziny otwarcia: czynne całą dobę
Strona internetowa: Kopiec Piłsudskiego – Wikipedia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_J%C3%B3zefa_Pi%C5%82sudskiego_w_Krakowie

Kopiec ten jest najwyższym spośród pięciu istniejących w Krakowie. Usypany został na szczycie Sowińca czyli najwyższego wzgórza Pasma Sowińca.

Choć sam kopiec ma wysokość jedynie 35 metrów to w połączeniu ze wspomnianym wzgórzem łączna wysokość wynosi przeszło 358 metrów n.p.m. Jego budowa miała miejsce pod koniec dwudziestolecia międzywojennego.

Z kolei w czasach komunistycznych tuż po wojnie władze starały się usunąć kopiec z świadomości krakowian i samego pejzażu miasta. Obecnie jest to niesamowity punkt widokowy z którego można podziwiać niemal cały Kraków. Oferuje doskonały widok na Kościół Mariacki, Błonia czy też Wawel.

4. Kopiec Krakusa

Wysokość punktu: 16 m.
Lokalizacja: ul. Maryewskiego, 30-543 Kraków
Wstęp/ceny: bezpłatne
Godziny otwarcia: czynne całą dobę
Strona internetowa: Kopiec Kraka – Wikipedia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_Krakusa

Kopiec Krakusa to jeden z pięciu wcześniej wspomnianych kopców istniejących w Krakowie. Znajduje się on na dzielnicy Podgórze tuż obok prawego brzegu Wisły.

Jego wysokość od podstawy wynosi 16 metrów. Jak głoszą legendy usypanie tego kopca łączone było z postacią legendarnego władcy PolakówKraka.

Z Wawelu można doskonale podziwiać kopiec, zaś ze szczytu samego kopca dostrzec można wyjątkową panoramę. A w niej między innymi Kopiec Kościuszki, Wawel, Kościół Bożego Ciała, Ratusz, Kościół Mariacki czy też Kościół św. Katarzyny.

5. Wieża widokowa w Łagiewnikach

Wysokość punktu: 77 m.
Lokalizacja: 30-418 Kraków
Wstęp/ceny: bezpłatne
Godziny otwarcia: pon-sob 08:30-18:00, niedziela 08:30-17:00
Strona internetowa: https://www.misericordia.eu/

Źródło: https://www.sanktuarium.faustyna.pl/bazylika/

Jest to darmowa wieża widokowa z której dostrzec można niemal wszystkie walory i atrakcje dawnej stolicy Polski. Jest to wręcz idealne miejsce do wybrania całymi rodzinami.

Spod samego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, krótkim spacerem dotrzeć można do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Wieża ma przeszło 77 metrów i 315 stopni, galeria widokowa jest zaś na 41,6 metrze. Niech liczba stopni Państwa nie zniechęca.

O ile można je pokonać samodzielnie, o tyle osoby preferujący bardziej komfortowy sposób dotarcia do tarasu widokowego mogą na niego wjechać windą. Wokół wieży znajduje się wiele zielonego terenu, ponadto bardzo łatwo do niego dotrzeć, a widok jest wprost niezrównany.

Płatne:

1.Wieża Mariacka

Wysokość punktu: 82 m. (wieża północna)
Lokalizacja: Bazylika Mariacka, plac Mariacki 5, 33-332 Kraków
Wstęp/ceny: od 12 zł
Godziny otwarcia: poniedziałek – zamknięte; wt-sob 10:00-17:00; niedziela 13:00-17:30
Strona internetowa: https://mariacki.com/en/tours-of-the-bugle-tower/

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_archiprezbiterialny_Wniebowzi%C4%99cia_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Marii_Panny_w_Krakowie

Punkt obsługi turystów na Wieży Mariackiej otwarty jest od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 17:00 oraz w niedziele od godziny 13:00 do godziny 17:30.

Warto pamiętać, że wejścia na wieże odbywają się w określonych godzinach, średnio co pół godziny. Cena biletu normalnego to 20 zł, ulgowy to koszt 12 zł. Wieża Mariacka jest jedną z najbardziej znanych w Polsce.

Corocznie jest celem wielu wypraw turystycznych. Jej wyższa wieża – północna – ma 82 metry wysokości i nakrywa ją gotycki hełm z 1478 roku. Z wieży co godzinę odgrywany jest hejnał mariacki. Wieża południowa jest nieco niższa bowiem liczy 69 metrów wysokości.

2. Wieża Ratuszowa

Wysokość punktu: 70 m.
Lokalizacja: Rynek Główny 1, 30-001 Kraków
Wstęp/ceny: od 14 zł
Godziny otwarcia: pon 11:00-15:00; wt-ndz 11:00-18:00
Strona internetowa: https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/wieza-ratuszowa

Krakowska wieża Ratuszowa czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00 – 18:00, zaś w poniedziałki od 11:00 do 15:00. Ostatnie wejścia na wieżę następują na pół godziny przed zamknięciem.

Bilet normalny kosztuje 18 zł, a ulgowy 14 zł. Wieża Ratuszowa liczy sobie 70 metrów wysokości. Budowla była rozwijana jeszcze w średniowieczu.

Wzniesiona została z cegły i kamienia, a wejść do niej można poprzez szerokie schody z ujętymi po bokach rzeźbami lwów. W Ratuszu odwiedzić można ponadto więzienie ratuszowe, piwnice miejską, kaplice ratuszową oraz Arsenał Miejski w Ratuszu Krakowskim.

3. Kopiec Kościuszki

Wysokość punktu: 34,1 m.
Lokalizacja: al. Waszyngtona 1, 30-204 Kraków
Wstęp/ceny: od 18 zł
Godziny otwarcia: codziennie 09:00-19:00
Strona internetowa: https://www.kopieckosciuszki.pl/

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_Ko%C5%9Bciuszki_w_Krakowie

Kopiec Kościuszki otwarty jest codziennie od godziny 9:00 do godziny 19:00. Obecnie główną atrakcją kopca jest multimedialna, interaktywna wystawa stała zatytułowana „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”.

Jest to opowieść o Kościuszce, która wykorzystuje elementy filmu, teatru i gry komputerowej. Co więcej główne atrakcje kopca stanowi Muzeum Kościuszkowskie, Ogród kościuszkowski, trasa edukacyjna oraz biblioteka kościuszkowska.

Zdecydowanie jest to jeden z najbardziej wartych polecenia punktów na mapie Krakowa. Cena biletu normalnego wynosi 24 zł, a cena biletu ulgowego 18 zł.

4. Baszta Sandomierska na Wawelu

Wysokość punktu: –
Lokalizacja: Zamek Królewski na Wawelu, Wawel 5, 31-001 Kraków
Wstęp/ceny: od 2 zł
Godziny otwarcia: wt-pt – zamknięte; sob-pon 10:30-17:30
Strona internetowa: Baszta Sandomierska – Wikipedia

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Baszta_Sandomierska_na_Wawelu

Budowa Baszty Sandomierskiej ukończona została jeszcze w XV wieku. Jest jedną z trzech istniejących baszt na wzgórzu wawelskim.

W czasie pokoju wykorzystywana była jako więzienie dla osób o wyższym statusie społecznym, w czasie wojny stanowiła basztę ogniową. A obecnie jest znakomitym punktem widokowym z którego można podziwiać urokliwą panoramę miasta.

Aby dostać się do tego punktu należy pokonać przeszło 137 schodów wobec czego warto przygotować się na odrobinę wysiłku, który zdecydowanie się opłaci! Ceny biletów ulgowych wynoszą 2 zł, zaś normalnych 5 zł.

5. Koło Widokowe Cracow Eye

Wysokość punktu: 50 m.
Lokalizacja: Ludwinowska 2, 30-331 Kraków
Wstęp/ceny: od 25 zł
Godziny otwarcia: pon-czw 12:00-21:00; sob 11:00-22:00; ndz 11:00-21:00
Strona internetowa: http://cracoweye.pl/

Źródło: http://cracoweye.pl/galeria/

Krakowski młyn czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 12:00 – 21:00, w piątki 12:00 – 22:00, soboty 11:00 – 22:00 oraz niedziele 11:00 – 21:00. Cena biletu normalnego za 15-minutowy przejazd wynosi 35 zł, a ulgowego 25 zł.

Wysokość koła to aż 50 metrów co gwarantuje niesamowite widoki na całe miasto. Aktualnie Cracow Eye zlokalizowane jest przy bulwarze Wołyńskim, a czerpiąc inspirację z innych miast Europy szybko stało się integralną częścią krakowskiej turystyki.

Koło widokowe daje niespotykaną sposobność spojrzenia na główne atrakcje Krakowa z zupełnie innej perspektywy. Zachęcamy do skorzystania z oferty i innego spojrzenia na wcześniej odwiedzane atrakcje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry