Londra
Paryż
Roma
New York
Mosca
Precedente
Avanti

Top 10 – darmowe muzea w Nowym Yorku

1.Museo d'arte popolare americana

Indirizzo: 2 Lincoln Square, New York, NY 10023, Stati Uniti.
Godziny otwarcia: śr-niedz – 11:30 – 18:00, pon-wt – zamknięte
Data di creazione: 23 giugno 1961.
Co zawiera kolekcja: skarby sztuki ludowej takie jak przedmioty ceramiczne, meble, tekstylia itd, nowoczesne dzieła.
Link al sito web: https://folkartmuseum.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:American_Folk_Art_Museum_(48047410506).jpg

W muzeum sztuki ludowej – Museo d'arte popolare americana., począwszy od 1961 ha raccolto più di 8000 obiektów zarówno sztuki tradycyjnej jak i nowoczesnej. Instytucja jest zlokalizowana na Manhatannie przy 2 Lincoln Square, Columbus Avenue przy 66th Street. Każdego roku liczba odwiedzających wynosi około 100 000 osób.

Wstęp do muzeum jest całkowicie darmowy. We wnętrzach powyższej instytucji prezentowane są zbiory obiektów, poczynając od okresu XVIII wieku aż po czasy najnowsze. Niemniej jednak muzeum stawia nie tylko na archiwalne skarby sztuki ludowej, lecz dumnie prezentuje dzieła współczesnych artystów samouków, którzy często oddają swoje prace do muzeum pod postacią daru.

Najpopularniejsze z obecnych w muzeum dzieł to: portrety Sheldon Peck, dipinti Thortona Dial, Judith Scott czy kołdry oraz robótki ręczne uczennic.
Odwiedzający mogą też nabyć urokliwe pamiątki z „Najlepszego na świecie sklepu muzealnego z pamiątkami”, gdzie znajdują się książki, zabawki, katalogi czy osobiste ramki na zdjęcia.

2.Museo delle Arti del Bronx

Indirizzo: 1040 Grand Concourse, The Bronx, NY 10456, Stati Uniti.
Godziny otwarcia: śr-niedz – 13-18:00, pon-wt – zamknięte
Data di creazione: 11 maggio 1971.
Co zawiera kolekcja: dzieła sztuki współczesnej oraz sztuka XX-wieczna
Link al sito web: https://www.bronxmuseum.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bronx_Museum_Art_jeh.JPG

New York Museo delle Arti del Bronx to popularna instytucja znana z obiektów sztuki nowoczesnej oraz Arte del XX secolo. Muzeum jest swoistym dopełnieniem historycznej dzielnicy Grand Concourse.

La collezione del Bronx Museum of Arts conta oltre 800 eksponatów wśród których znajdują się obrazy, fotografie, a także rzeźby. Wystawy są cyklicznie zmieniane, jednakże stałym wydarzeniem w muzeum jest organizowany corocznie program „Artysta roku”, gdzie wybierani przez profesjonalistów wschodzący artyści, mają szansę na rozwinięcie skrzydeł swojej kariery.

Wśród najpopularniejszych obiektów muzealnych wyróżnia się, m.in. obrazy autorstwa Martina Wonga, rzeźby wykonane przez Dianę Al.-Hadid o lavoro non convenzionale Arlene Slavin. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

3.Museo Nazionale degli Indiani d'America

Indirizzo: 1 Bowling Green, New York, NY 10004, Stati Uniti.
Godziny otwarcia: pon-niedz – 10-17:00
Data di creazione: 1989 r.
Co zawiera kolekcja: sztuka tubylczej ludności obu Ameryk, przedmioty codziennego użytku Indian.
Link al sito web: https://americanindian.si.edu/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:AmericanIndianMuseumDomeview.jpg

Museo Nazionale degli Indiani d'America z siedzibą w Nowym Jorku to ukłon w stronę życia oraz kultury Indian, zwłaszcza północnoamerykańskich. Muzeum podzielone jest na kilkanaście kolekcji pochodzących z różnych etnologii. W obiekcie łącznie znajduje się 266 000 eksponatów.

Muzeum w swoich zbiorach posiada przede wszystkim przedmioty estetyczne, użytkowe, próbki botaniczne, dzieła sztuki, odzież czy akcesoria plemion indiańskich. Dodatkowym atutem tego miejsca jest organizzare una serie di mostre e proiezioni cinematografiche e multimediale, opowiadające o życiu i kulturze Indian.

Wstęp do muzeum jest oczywiście całkowicie darmowy, z kolei zwiedzanie eksponatów National Museum Of Indian American zajmuje około dwóch godzin. Wśród najcenniejszych zbiorów muzeum, znajdują się, m.in. Collezioni tribali Blackfeet o Lakota, collezioni kocyków Navajo, ampie collezioni Ceramica Pueblo bądź kolekcje archeologiczne pod postacią muszli czy kamieni.

4.Museo della Sala Federale Memoriale

Indirizzo: 26 Wall St, New York, NY 10005, Stati Uniti.
Godziny otwarcia: pon-pt – 9-17:00, sb-niedz – zamknięte
Data di creazione: 26 maggio 1842.
Cosa contiene la collezione: un monumento nazionale con una facciata storica; il primo municipio di New York.
Link al sito web: https://www.nps.gov/feha/index.htm

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Federal_Hall_front.jpg

Museo della Sala Federale Memoriale uważany jest za miejsce narodzin amerykańskiego rządu, stąd też traktuje się powyższy budynek jako monumento nazionale. Ponadto Federal Hall stanowił pierwszy ratusz Nowego Jorku w historii.

Obiekt jest położony w historycznej Quartiere di Wall Street. Na szczególną uwagę, która skupia dziesiątki milionów turystów jest wytworny styl architektoniczny, w jakim zbudowano Federal Hall. Jest to połączenie greckiego odroczenia w amerykańskim wydaniu, co zachwyci każdego konesera sztuki.

Wśród zebranych eksponatów wyróżnia się Galleria dell'inaugurazione di George Washington, gdzie znajduje się, m.in. Biblia używana do składania przysięgi. Dodatkowo stałym punktem zwiedzania jest także pokazowa wystawa New York capitale americana. Można tam zobaczyć unikatowe eksponaty takie jak np. fragment balkonu, na którym stał Jerzy Waszyngton durante la prima inaugurazione.

5.Queens Museo della fattoria della contea

Indirizzo: 73-50 Little Neck Pkwy, Queens, NY 11004, Stati Uniti.
Godziny otwarcia: pon-niedz – 10-17:00
Data di creazione: 1750 r.
Co zawiera kolekcja: odrestaurowane budynki gospodarcze z 3 różnych wieków, zabytkowe sprzęty rolne.
Link al sito web: https://www.queensfarm.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adriance_House,_Queens_County_Farm_Museum_113-1305.jpg

Fattoria storica, które jest nieustannie, czynnie użytkowane od 1697. I reperti raccolti nel museo sono principalmente budynki, odtworzone w klimacie wieku z którego pochodzą. Uno di questi è Agriturismo Cornell, który stanowi nieodłączny element muzeum. Ponadto można również zobaczyć liczne przykłady zabytkowych sprzętów używanych w rolnictwie.

Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszy się możliwość udziału w bezpłatnych wycieczkach z przewodnikiem po farmie, zaś najmłodsi z pewnością ucieszą się na obecność zwierząt hodowlanych. Ponadto farma organizuje wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, których charakter jest uzależniony od pory roku.

Dodatkowo muzeum na farmie w okresie od maja do października, oferuje acquisti presso lo stand stagionale wypełnionym owocami, warzywami, ziołami czy kwiatami z własnych upraw.

6.La Società ispanica d'America

Indirizzo: 613 W 155th St, New York, NY 10032, Stati Uniti.
Godziny otwarcia: czw-niedz – 12-18:00, pon-śr – zamknięte
Data di creazione: 18 maggio 1904.
Co zawiera kolekcja: rzadkie egzemplarze i rękopisy literatury hiszpańskiej, portugalskiej oraz Ameryki Łacińskiej, dzieła sztuki.
Link al sito web: https://hispanicsociety.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HispanicSocietyofAmerica.jpg

Società ispanica d'America to muzeum poświęcone szeroko pojętej sztuce hiszpańskiej, portugalskiej oraz Ameryki Łacińskiej. Zostało otworzono dla zwiedzających w 1904 przez Archera M. Huntingtona. Muzeum znajduje się na Terrazza Audubon, którego otoczenie obfituje w restauracje specjalizujące się w kuchni hiszpańskiej.

Niewątpliwym atutem jest darmowy wstęp do obiektu. La collezione del museo riunisce più di 430 000 eksponatów, z czego pozycję dominującą zajmują książki oraz fotografie. Znajdują się tam również obrazy, rzeźby, tkaniny czy znaleziska archeologiczne.

A najcenniejszych nabytków The Hispanic Society Of America należą, m.in. prima edizione di Don Chisciotte di Miguel de Cervantes, dzieła Diego VelazquezaFrancisco Goya o El Greco.

7.Museo delle Arti Leslie-Lohman

Indirizzo: 26 Wooster St, New York, NY 10013, Stati Uniti.
Godziny otwarcia: czw-niedz – 12-18:00, środa – 12-17:00, pon-wt – zamknięte
Data di creazione: 1987 r.
Co zawiera kolekcja: sztuki wizualne, w tym obrazy, rysunki, rzeźby autorstwa artystów środowiska LGBTQ+.
Link al sito web: https://www.leslielohman.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leslie-Lohman_Museum_of_Gay_and_Lesbian_Art_-NYC(48129032106).jpg

Museo delle Arti Leslie-Lohman to nowojorskie muzeum sztuki wizualnej zlokalizowane w SoHo na Dolnym Manhatannie. Zbiorami kolekcji są przede wszystkim wszelkiego rodzaju dzieła artystów ze środowiska LGBTQ+, co idzie w parze z założoną przez muzeum misję pogłębiania zrozumienia i akceptacji różnorodności doświadczeń tej społeczności.

Il museo offre kilka programów podstawowych, ale także wiele weekendowych czy sezonowych wystaw i warsztatów. Obiekt organizuje także prelekcje oraz wykłady w ramach całorocznego programu edukacyjnego.

Do najsłynniejszych eksponatów muzealnych należą, m.in. dzieła Andyego Warhola, David Wojnarowicz, a także znakomite fotografie di Duane Michals o Berenice Abbott.

8.Museo della Difesa del Porto

Indirizzo: 230 Sheridan Loop, Brooklyn, NY 11252, Stati Uniti.
Godziny otwarcia: wt-pt – 10-16:00, sob-pon – zamknięte
Data di creazione: 1980 r.
Co zawiera kolekcja: artefakty wojskowej historii Nowego Jorku – mundury, stare mapy.
Link al sito web: https://www.harbordefensemuseum.com/

Źródło: https://www.facebook.com/Harbor-Defense-Museum-1892997754264031/photos/3188613704702423

Museo della difesa del porto to jedyne muzeum wojskowe w Nowym Jorku, nazywane również Kaponierami. Znajduje się na terenie Forte Hamilton del XIX secolo, którego historycznym celem była obrona twierdzy przed atakami od tyłu.

Zbiory Harbor Defense Museum obfitują w rozmaite mostre militaridi cui oryginalnie zachowane pozostałości po amerykańskiej wojnie o niepodległość, dawne mapy fortu, broń strzelecka i palna, armaty czy mundury wojskowe stanowiące wyposażenie Armii Stanów Zjednoczonych począwszy od XVIII wieków aż po czasy współczesne. Zdecydowanie warta zobaczenia jest również mostra nel tunnel segreto, który pierwotnie łączył Fort Hamilton z inną bazą, oddaloną o pół mili.

Muzeum po dzień dzisiejszy pełni jedną z najważniejszych ról edukacyjnych w wyjaśnianiu storia dell'evoluzione di Port Hamilton, New York.

9.Casa Scandinavia

Indirizzo: 58 Park Ave, New York, NY 10016, Stati Uniti.
Godziny otwarcia: śr-sob – 11-18:00, nd-wt – zamknięte
Data di creazione: 2000 r.
Co zawiera kolekcja: sztuki sceniczne z krajów skandynawskich, wystawy i programy poświęcone kulturze skandynawskiej.
Link al sito web: https://www.scandinaviahouse.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Scandinavia_House_Cultural_Center_at_58_Park_Avenue_in_New_York_City.jpg

Il centro culturale Scandinavia House di New York to instytucja, która za cel stawia zachowanie historii oraz kultury krajów skandynawskich w Stanach Zjednoczonych. Obiekt jest zlokalizowany w Murray Hill a Manhattan. Centrum jest znane przede wszystkim z organizacji różnych kursów, programów oraz wystaw poświęconych kulturze skandynawskiej.

Scandinavia House składa się z 6 pięter. Trzecie piętro w całości poświęcone jest arte scandinava unica, w tym przede wszystkim malarstwu, rzeźby czy fotografii. Najbardziej pożądaną wystawą była indywidualna kolekcja dzieł Edvarda Muncha.
Ponadto wartą zobaczenia jest również bogata w zasoby biblioteca mieszcząca się na czwartym piętrze z urokliwym con vista su Park Avenue.

Wśród najpopularniejszych obiektów znajdują się, m.in. dzieła sztuki kultury nordyckiej, Centro di apprendimento e divertimento per famiglie Heimbold per i bambini.

10.Federal Reverse Bank Of NY

Indirizzo: 33 Liberty Street, New York, NY 10045, Stati Uniti.
Godziny otwarcia: pon-pt – 13-14:00
Data di creazione: 16 novembre 1914.
Co zawiera kolekcja: muzeum i skarbiec złota nowojorskiego.
Link al sito web: https://www.newyorkfed.org/

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Federal-reserve-33-liberty.jpg

Banca federale inversa di New York jest to jeden z dwunastu największych banków Systemu Rezerwy Federalnej, mieszczący się przy Wall Street a Manhattan. Jest to również miejsce będące największym repozytorium złota na całym świecie.

Muzeum jest otwarte zarówno dla ogółu społeczeństwa jak i dla wycieczek organizowanych. Zwiedzanie wraz z asystą przewodnika jest całkowicie bezpłatne, a wycieczka trwa równą godzinę zegarową. Niemniej jednak wejście możliwe jest tylko i wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji oraz po ukazaniu wydrukowanego biletu wstępu.
Turyści mają możliwość poznać role oraz obowiązki Rezerwy Federalnej oraz odwiedzić wnętrza skarbca nowojorskiego złota.

Dla fanów kina akcji Federal Reverse Bank Of NY okaże się równie atrakcyjny, bowiem jego prestiżowa przestrzeń stanowiła element fabuły filmu „Szklana Pułapka 3”.

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *

Scorri in alto